Григор Димитров победи Иво Карлович в Истанбул

Съперник на Григор Димитров на финала утре ще бъде победителят от двубоя Фредерико Делбонис - Диего Шварцман Снимка: TennisKafe.com

Григор Димитров обезвреди бомбения сервис на Иво Карлович със 7-6(0) 7-6(2) на TEB BNP Paribas Istanbul Open и се класира на втория си финал за сезона след мача за трофея в Сидни в средата на януари.

Както и при успеха над Иржи Весели в миналия кръг, българинът показа не само класа, но и висока концентрация в ключовите моменти.

Григор не можеше да напипа точния ритъм на сервиране в първите си три подавания и на два пъти мина през 30-30, а в третия случай направи двойна грешка и подари брейкбол на Карлович.

Последваха ас по правата, непредизвикана грешка от форхенд на хърватина и още една директна точка за българина, с които резултатът стана 3-2.

Прекрасен ретур уинър от форхенд даде на Димитров едва втора точка на сервис на Карлович, но хърватинът изстреля още четири залпа от началален удар и изравни за 3-3. За щастие, Григор също се стабилизира в геймовете си, спечели следващите две съответно на нула и на 15, и принуди съперника да подава за оставане в сета при 4-5.

Карлович се справи лесно, но българинът бързо върна напрежението върху него при 6-5. Този път резултатът стана 30-30 и Григор имаше прекрасен шанс за брейкбол, само минаващият му удар не попадна в корта. Димитров стигна до цели три равенства, след като досега не беше успявал да спечели дори две точки в едно подаване на съперника, но не успя да предотврати тайбрека.

За сметка на това, Димитров го откри с прекрасен форхенд, който Карлович не беше способен да догони, а след това демонстрира страхотен атлетизъм, за да достигне стопволе на съперника и да го завърши по късия диагонал.

Григор разгада и следващия сервис на Карлович и поведе с 3-0. Димитров изигра наистина перфектния тайбрек и го завърши със 7-0 точки след двойна грешка на хърватина, която подчерта безпощността му в тези заключителни моменти.

Сценарият от първия сет се повтори като под индиго и след почивката, когато сервиращите доминираха в очакване на няколко слаби отигравания на съперника, които да отклехнат вратата към решаващ пробив. Подобно нещо обаче така и не се случи и след 42 минути резултатът на таблото отново беше 6-6.

Григор поведе с 2-1 с брутален форхенд уинър на линията, а след това открадна и двата сервиса на Карлович и скоро поведе с 5-1. Димитров нямаше как да пропусне подобен аванс и сложи край на спора с пореден класен минаващ удар за 7-2 точки. На финала българинът очаква Федерико Делбонис или Диего Шварцман.