Цвети отстъпи на британка на US Open

Цвети взе един сет срещу Конта, но не успя да се пребори за нещо повече.

Цветана Пиронкова допусна поражение в срещата си от втори кръг на US Open срещу поставената под №13 Джоана Конта. Двубоят бе изпълнен с драматични събития и обрати, а британката изпитваше сериозни физически проблеми в края на втория сет, но все пак намери пътя към победата за крайното 6-2 5-7 6-2.

Ретурите на Конта бяха много дълбоки и мощни в началото на срещата и още в първия гейм тя стигна до пробив и поведе в резултата.

По подобен начин започна и мачът от първи кръг на Пиронкова срещу Виржини Разано, но този път Цвети не съумя да постигне моментален рибрейк и да влезе в серия. Ударите на Конта от дъното на корта притежаваха по-голяма скорост и с перфектна къса топка поставената под №13 дръпна с двоен пробив и 4-1 гейма

Частта се доиграваше оттам нататък и след само 28 минути на корта британката от унгарски произход се разписа в графата със сетове – 6-2. Стряскащо бе, че Конта пласираше уинъри не само от любимия си форхенд, но и от бекхенд, докато българката се отчете с един-единствен печеливш удар.

С изстрел от форхенд ретур полуфиналистката от тазгодишния Australian Open стигна до брейкбол и при 1-1 във втория сет, но сгреши бекхенд след първи сервис на Пиронкова. Българката този път удържа на натиска и с печеливш бекхенд по правата поведе с 2-1 гейма.

Пробивът обаче не закъсня – при 2-2 Цвети тръгна с двойна грешка, направи още няколко пропуска, а Конта реализира брейка с контра пие от форхенд за аванс от 3-2.

Поставената под №13 явно се успокои и помисли победата си за сигурна, защото в следващия гейм загуби концентрацията си и българката моментално се възползва – 3-3.

Малко помощ от филето на мрежата донесе нова възможност за пробив на Конта в седмия гейм, но Пиронкова показа здрави нерви и поведе с 4-3.

Нивото на сервис на пловдивчанката се повиши, а играта й в защита ставаше все по-ефективна и при 6-5 тя достигна до общо три сетбола. Първите два бяха отразени, но при третия британката, която видимо започваше да изпитва кондиционни проблеми, се строполи на земята преди изпълнението на втори сервис и срещата бе прекъсната, за да дойде физиотерапевт.

След около 15 минути Конта отново се изправи на крака, но извади началния си удар в аут и с двойна грешка предаде частта – 7-5.

По необясними причини на поставената под №13 бе дадено право на нова пауза, този път около 20 минути, което разруши ритъма на Пиронкова и българката набързо се оказа изоставаща с 0-2 в решителния сет. Цвети спаси брейкбол в третия гейм, намали за 1-2 и запази шансовете си.

Българката започна да доминира с форхенд и получи възможност за връщане на пробива при 2-3, но Конта отрази с печеливш смаш по отскочила топка и си удържа подаването.

Това изглежда отчая Пиронкова и сложи точка на съпротивата й. Нов брейк донесе преднина от 5-2 на британката и тя приключи хладнокръвно двубоя със сервис гейм на нула.

Конта ще се изправи срещу Белинда Бенчич в следващия кръг. Швейцарката преодоля опитната Андреа Петкович с 6-3 6-2.