Григор Димитров е на полуфинал в Стокхолм

Българинът очаква Хуан Мартин дел Потро или Иво Карлович.

Григор Димитров сам усложи задачата си в днешния четвъртфинал срещу Кевин Андерсън, но все пак класата на българина натежа и той обезвреди бомбардира от начален удар със 7-6(3) 5-7 6-2 Григор играеше безкрайно уверено и прецизно до 5-3 в него полза във втория сет, когато изведнъж допусна необясним спад и загуби четири гейма поред, но доказа превъзходството си в решаващата част.

Имената на Димитров и Андерсън на светлинното табло обикновено са гаранция за драматична и оспорвана битка макар Григор да спечели последните четири сблъсъка. И двамата търсеха предимно отигравания от форхенд страната в началните минути и прецизните уинъри се редуваха и от двете половини на корта.

При 2-3 гейма, Димитров отигра неочаквано безгрижно една топка и изостана с 15-30, но последва разиграването на мача, в което след няколко смени на темпото Димитров матира съперника си край мрежата с два брилянтни форхенда изпълнени под сериозно напрежение. Андерсън продължи да натиска в този гейм и след серия от тежки форхенди се добра до два брейкбола, които обаче българинът заличи с умело сервиране, след което затвори подаването си с ас.

Григор постепенно започна да разчита сервиса на Андерсън и при 4-4 имаше аванс от 30-15, а при 5-5 поведе с 30-0, но и в двата случая съперникът му се измъкна. Стигна се до логичния тайбрек, който е общо осми в съперничеството между двамата.

Андерсън пробва да направи ранен минипробив при 1-1 точки с атака към мрежата, само че Димитров хладнокръвно се нагласи към топката и изстреля брутален форхенд минаващ удар, който кацна върху линията. А в следващото разиграване дойде и непредизвикана грешка на Андерсън, която означаваше минибрейк и аванс от 3-1 точки за Григор. Най-добрият ни тенисист изигра тайбрека със страхотно самочувствие и не само съхрани аванса си, но и го увеличи след още един превъзходен ретур за 6-3, след който затвори сета със 7-3 т.

Димитров продължи да показва увереност в ударите си и след почивката, когато спечели първите си две подавания на нула, а при 2-1 стигна до общо три брейкбола. Григор обаче пресили форхенда си при първия, докато Андерсън заличи следващите два с мощни сервиси.

При 3-3 Димитров повече с 40-0 и сграбчи последния си шанс като отново наказа атака към мрежата на Андерсън – 4-3. За съжаление, в следващите минути Григор преживя първия си сериозен спад в представянето и след удар с рамката на ракетата буквално подари рибрейк на съперника.

Нещо повече – Димитров изостана с 0-40 в следващото си подаване след серия прекрасни удари на Андерсън и макар да отрази първия скрит сетбол, при втория имаше тотално предимство в разиграването, само че избра рисково драйв воле и изкара топката далеч в аут. Южноафриканецът нямаше как да изпусне неочаквания шанс за завръщане в мача и с бърз сервис гейм изравни сетовете – 7-5.

Григор ограничи щетите в началото на третия сет, когато отново стабилизира сервиса си и поведе с 2-1 след 7 от 8 спечелени точки на негов начален удар. В подаването на Андерсън, българинът за пореден път спечели надлъгване на мрежата за 15-30, след което грешка на южноафриканеца му даде два брейкбола. Димитров изпусна първия шанс, само че при втория пак остави Андерсън безпомощен на мрежата и се откъсна с 3-1. Последва труден сервис гейма за Григор, в който той обаче мина през един брейкбол със солидно самочувствие и затвърди за 4-1. Това най-накрая пречупи съпротивата на Андерсън и Димитров затвори мача с 6-2.

Следващият съперник на Григор също ще е тенисист с мощен сервис. На полуфинал българинът очаква победителя от двубоя между Хуан Мартин дел Потро и Иво Карлович.