Ветеран спря Григор в Маракеш

Григор започна червения сезон със загуба.

Томи Робредо нанесе загуба на Григор Диитров в първия мач на българина на клей през 2017 г. в Маракеш. Опитният ветеран се наложи в три сета с 6-4 1-6 6-1 в един доста равностоен мач, в който водещата ни ракета имаше своите шансове, но не успя да се възползва от тях.

Григор започна с мощна игра от основната линия и форхендът му се оказа прекалено силно оръжие срещу испанеца. Форхенд уинър профуча край Робредо за 30-40 още във втория гейм, но българинът не успя да пробие от първата си възможност в мача. След няколко дюса ветеранът удържа подаването си. Последваха спокойни геймове, в които Димитров сервираше отлично и ретурите на Робредо бяха лесна плячка за водещата ни ракета.

В седмия гейм Григор допусна колебания в сервирането си и с двойна грешка даде първи брейкбол на Робредо, след което прати форхенд по обратния диагонал в мрежата и първият пробив дойде сякаш от нищото – 3-4. Българинът притисна съперника за моментален рибрейк, но Томи се измъкна от 0-30 и затвърди. Григор остана в сета с лесен гейм за 4-5, но след кратката почивка Робредо затвори първата част без особени проблеми.

Димитров потегли малко напрегнато след подновяването на играта, като се колебаеше дали да предприеме по-агресивен ход. При 40-30 обаче намери първия си сервис и поведе с ас. В следващия гейм нашият намери начин да се справи с неприятните ъгли, които испанецът намираше и стигна до дюс от 0-40. Форхендите по обратния диагонал на Робредо спряха да вършат работа, 34-годишният тенисист пропусна нов геймбол, а неконтролиран бекхенд осигури брейкбол на нашия. На него Робредо прати форхенд в аут и сдаде подаването си.

Димитров затвърди и успокоен и уверен от развитието на нещата във втория сет стигна до три скрити сетбола в шестия гейм при преднина от 4-1 и 0-40. Томи стигна до дюс, но след страхотен ретур уинър Григор се добра и до четвърта възможност и този път се възползва, след което навакса изоставането си след първата част.

Решителният сет обаче започна кошмарно за водещата ни ракета. Испанецът удържа откриващото си подаване, след което Григор попадна в неприятна ситуация и изостана с 0-30, а после непредизвикана грешка от форхенд го подложи на сложен тест. На брейкбола Григор не вкара първи сервис, а Робредо усети момента за атака и завърши с форхенд уинър по правата.

Испанският ветеран затвърди, макар и трудно, и при 0-3 задачата на Григор, който преглътна разочарованието на три пропуснати възможности за рибрейк, се усложни.

Тонусът на Димитров спадна, а в шестия гейм изкара бекхенд слайс за 30-40, което означаваше скрит мачбол за Робредо. Първият сервис не влезе, след което българинът бе пробит за втори път, което предреши окончателно двубоя. На четъртфиналите испанецът ще се изправи срещу Беноа Пер.