Страхотна Цвети Пиронкова се класира за третия кръг

Цвети изигра много силен мач.

Цветана Пиронкова се класира за третия кръг на Ролан Гарос за втора поредна година след успех със 7-5 7-6(6) над Йохана Ларшон, №62 в световната ранглиста.

Българката се пребори за първия сет, след като се оказа изокставаща с 0-3. С добър сервис и форхенд уинър Цвети приключи четвъртия гейм за 1-3. С двойна грешка 0-30, а малко по-късно при 30-40 Пиронкова имаше първа точка за пробив, след като показа отлична защита. Но с форхенд уинър Ларшон докара резултата до дюс. След 11-минутен гейм и още три пропиляни възможности от българката, най-накрая Цвети успя да си върне пробива изоставане, а след това изравни за 3-3. Българката постепенно намираше най-добрата си игра и натисна газта в 11-ия гейм, в който стигна до 15-40 и два скрити сетбола. С нов отличен ретур на втория сервис на Ларшон нашето момиче принуди съперничката да сбърка и за пръв път в мача поведе в резултата в изключително ключов момент. Пиронкова не трепна и с безкомпромисен гейм на нула приключи сета след 45 минути.

Събитията продължиха по най-добрия начин за първата ни ракета, която осъществи нов пробив на старта на втората част. С тежки и точни форхенди обаче Ларшон осъществи моментален рибрейк. Световната №62 подложи на натиск Цвети в шестия гейм и проби отново, възползвайки се от моментен спад в представянето на българката след сбъркан удар над глава. Това обаче не смути нашето момиче, което с максимална агресия стигна до 0-40 и си върна брейка след гейм на нула – 3-4. Играта продължи гейм за гейм, а при 5-5 Пиронкова стигна до скрит мачбол при 30-40, след като показа здрави нерви при продължително разиграване. С минаващ удар Ларшон оцеля. Още една възможност пропусна Цвети, преди съперничката ѝ да удържи и да си осигури минимум тайбрек.

И логично се достигна до дълъг гейм. Пиронкова първа достигна до минибрейк за 3-1, а двете смениха полетата при 4-2 в полза на българката. Ларшон върна минипробива, но Цвети продължи все така силно, уверено и концентрирано и взе точката за 5-3, а при 5-4 имаше два сервиса за спечелването на двубоя. Бекхендът на шведката изхвърча в аут за 6-4, но после световната №62 показа здрави нерви. Новата смяна на полетата дойде при 6-6 след два спасени мачбола от скандинавката. Пиронкова проби отново за 7-6 и този път приключи мача и с помощта на мрежата.

В третия кръг Цвети очаква Слоун Стивънс или Виктория Сепеде. Припомняме, че миналата година именно Стивънс спря водещата ни тенисистка в Париж.