Сесил изпусна основната схема в Линц

Българката докара мача до решителна част след изоставане от сет и два пробива, но не съумя да осъществи пълен обрат срещу 97-та в световната ранглиста.

Сесил Каратанчева не успя да се пребори за място в основната схема на турнира Generali Ladies Linz с награден фонд €226,728 след поражение от Кики Бертенс с 2-6 7-5 4-6. Българката докара мача до решителна част след изоставане от сет и два пробива, но не съумя да осъществи пълен обрат срещу 97-та в световната ранглиста.

Бертенс си осигури брейкбол още в първия гейм с форхенд уинър, а после със съмнителна топка, която изглеждаше в аут, проби. Сесил игра неубедително и в следващия си гейм, който бе изпълнен с грешки. При 0-40 българката прати бекхенд в аут за 0-3, а статистиката отчиташе едва 20% спечелени точки от българката на първи сервис

Сесил натисна в четвъртия гейм за връщането на единия пробив и на два пъти повеждаше в резултата, но при 30-30 бе размината на мрежата, след което с поредица от тежки форхенди Бертенс затвърди и втория брейк.

В шестия гейм Каратнчева стигна до първия си брейкбол при 30-40, но холандката се измъкна с добър сервис. Секунди по-късно Сесил се добра до нова възможност и я реализира, след като съперничката ѝ заби форхенд в мрежата.

Веднага след това обаче втората ни ракета бе пробита отново. И двете имаха своите възможности в маратонския гейм, но накрая българката го предаде с две двойни грешки, след което Бертенс затвори сета.

Серията на Бертенс продължи на пет поредни гейм, след като проби на два пъти подаването на Сесил и на старта на втората част за 3-0. В този момент последва отпускане от страна на холандката, а и Каратанчева вдигна нивото.

Сесил върна единия пробив и спечели подаването си, за да се приближи на един гейм от съперничката - 2-3. Българката неутрализира и втория пробив, след като стигна до 30-40, след което Бертенс заби форхенда в мрежата си.

Психологическото предимство бе на страната на Сесил, която се възползва от това и доведе нещата до пълен обрат, след като измъкна гейма си от 0-30 и отрази точка за нов пробив. С гейм на нула българката поведе с 5-4 и бе на един от изравняването на сетовете.

Холандката обаче не поддаде, а в 11-ия гейм Каратанчева се наложи да отразява два скрити мачбола, преди да си осигури минимум тайбрек във втория сет. И в следващия момент българката удари решително. Тя стигна до сетбол, след което Бертенс прати бекхенд в мрежата и статуквото бе възстановено.

В решителната част и двете съпернички бяха загубили от свежестта си и тя започна с три пробива, но за съжаление - два на сметката на Бертенс. Холандката поддържаше преднината си и в десетия гейм застана на линията да сервира за мача и място в основната схема при 5-4 в своя полза. Сесил даде всичко от себе си и се опита да притисне Бертенс, но при 30-30 изкара бекхенд в аут, след което направи още една грешка.