Серията на Григор срещу Гофен приключи

6-4 1-6 6-3 за Давид Гофен Снимка: Getty Images
6-4 1-6 6-3 за Давид Гофен

Помъдрял и пределно мотивиран Давид Гофен успя да спре черната си серия от шест поредни поражения срещу Григор Димитров и го отстрани на четвъртфинал на ABN AMRO World Tennis Tournament с 6-4 1-6 6-3.

Двамата се сблъскаха преди пет дни на финала на Sofia Open, където българинът спечели в два сета, но днес съперникът му бе напълно преобразен. Това е първа загуба от седем мача за Димитров срещу Гофен и едва втора за българина през 2017-а от общо 18 двубоя.

Още в първите минути Григор показа, че отново ще залага на разнообразяване на ритъма с прецизно пласиране слайсове, само че Гофен бързо убеди, че е научил урока си от финала в София. Белгиецът играеше изключително точно в огромна част от случаите, ударите му имаха страхотна дълбочина и нерядко закачаха линиите, а Димитров се защитаваше брилянтно, но сякаш изоставаше минимално в придвижването и визията за отиграванията. И тази минимална разлика реши първата част.

Гофен пропусна два брейкбола при 1-1, но се възползва от следващите си шансове и удари с пробив за 3-2, който затвърди сравнително безпроблемно. Белгиецът нямаше нищо общо с плахото представяне в началните минути на финала в София и дори стигна до три скрити сетбола при 4-2, но Димитров се добра до 40-40, а след това пласира изкусен пасинг шот и ас, за да намали изоставането си.

Григор определено бе в битката и правеше всичко възможно да върне пробива в следващите минути. При 3-4 гейма, българинът заслужи шанс за рибрейк с марков бекхенд уинър по правата, който обаче Гофен неутрализира. С това отиграване приключиха и възможностите за Димитров да се върне в сета, който отиде на сметката на съперника му с 6-4.

Гофен се хвърли в атака веднага след почивката, само че се блъсна в българска стена на корта, която не рухна при три брейкбола още в първия гейм. Григор постепенно пречупи желанието за съпротива на съперника в този втори сет и го грабна с 6-1. Резултатът не отразява, колко оспорвани бяха разиграванията във всеки един от тези седем гейма, но пък демонстрира ясно, че българинът наложи волята си на корта в тях.

За съжаление, Гофен стартира решаващия сет с по-голяма жажда за победа и проби за 2-0 с хирургически точен минаващ удар.

При 1-3 гейма Григор постави съперника си в деликатна ситуация, когато поведе 30-15, а после белиецът трябваше да играе на втори сервис. Давид си спечели още малко време, обжалвайки очевиден аут, но след дълго разиграване Гофен прати форхенд в аут и изостана 15-40. Световният №11 отрази първия брейкбол с ас, а после повтори упражнението – дюс. Накрая финалистът от София довърши започнатото и бе все по-близо до първи успех над най-добрия ни тенисист.

Димитров така и не успя да стигне до нови възможности за рибрейк, а Гофен си осигури два мачбола при 5-3 гейма с пореден брутален пасинг шот и затвори четвъртфинала с 6-3. Той продължава срещу Доминик Тийм или Пиер-Юг Ербер.