Федерер пребори Нишикори в петсетова битка

Роджър Федерер се класира за рекорден 13-и 1/4-финал в Мелбърн Снимка: Getty Images
Роджър Федерер се класира за рекорден 13-и 1/4-финал в Мелбърн

Роджър Федерер започна трудно осминафинала си срещу Кей Нишикори, но постепенно намираше нивото си и победи японеца с 6-7(4) 6-4 6-1 4-6 6-4 след 3 часа и 23 минути игра. По този начин Маестрото се класира за рекордния 13-и четвъртфинал на Откритото първенство на Австралия.

Мачът обаче започна доста зле за Роджър, който се оказа изоставащ с 0-4 след два затвърдени пробива от Нишикори. Швейцарецът допускаше много грешки, а сервисът му не вървеше, както в предишните му мачове в Мелбърн.

При 2-5 Роджър върна единия брейк, след което се доближи до 4-5 с гейм на нула. Кей застана на линията за втори път да сервира за сета, но бе пробит за втори път. Все пак в тайбрека инициативата бе негова и след разменени минипробиви, той отново взе точка при сервис на Маестрото за 5-3 и малко по-късно приключи дългия гейм.

Във втория сет обаче ситуацията корта се промени и Федерер пое инициативата. Сервисът му тръгна и той загуби само точка на първи начален удар, който влизаше в 80% от случаите. Сетът бе решен от пробив в седмия гейм. Нишикори се измъкна от 15-40, но малко по-късно направи двойна грешка и Федерер дочака негова грешка от форхенд, за да вземе така важния брейк, който се оказа достатъчен да изравни сетовете.

Третата част бе монолог на Федерер, който проби на три пъти японеца и след само 26 минути обърна резултата в своя полза. Остана впечатления, че Нишикори има някакъв физически проблем, но физиотерапевт така и не бе повикан. Но това щеше да се случи по-късно.

Нервността бе завладяла световния №5, който започна неубедително. Кей направи двойна грешка за 0-30 във втория гейм, след което гневно хвърли ракетата си. Нишикори удържа, но следващото му подаване се превърна в истинско изпитание. Над 10 минути се бори азиатецът, който направи нова двойна грешка, и отрази два брейкбола, преди да спечели сервиса си за 2-2.

И в момент, в който изглеждаше, че Федерер е по-близо до победата, швейцарецът се пропука. Роджър пресили удар над глава, след който топката излезе в аут за 15-30, след което подари две точки за пробив на противника си със сгрешено воле. Кей при подаръка с форхенд уинър, след което затвърди и се подаде петият сет. Последваха още два убедителни гейма на японеца на негов сервис и изравни – 2-2.

Петата част започна с трудно подаване на Федерер, след което 17-кратният шампион от Шлема изигра невероятен сервис на ретур и проби. Без проблеми Роджър затвърди за 3-0, след което Нишикори реши да вземе медицински таймаут и се видя, че проблемът е в кръста му. След повече от 5 минути прекъсване играта бе подновена.

Но неприятностите за Нишикори продължиха. С бекхенд по правата Федерер го изтласка от корта и завърши с печеливш форхенд за 30-40 и нова точка за пробив. Още една опасност отрази Нишикори, за да прекъсне поредицата на Маестрото.

В шестия гейм швейцарецът поведе 30-15 на подаването на съперника, но Кей успя да се измъкне от деликатната ситуация. При 2-5 световният №5 взе задължителния си сервис гейм, за да може да постави под напрежение Федерер в последната част, но Роджър дръпна 40-0 с 3 безответни гейма, а накрая материализира първия си мачбол със смач.

На четвъртфиналите швейцарецът ще се изправи срещу Миша Зверев, който поднесе голямата изненада, отстранявайки световния №1 Анди Мъри.