Григор загря за Уимбълдън с победа над 11-ия в света

Григор Димитров най-после записа победа на трева през 2016-а

Григор Димитров най-после записа победа на трева през 2016-а, макар и не в официален мач – 6-3 6-7(4) [12-10] над Давид Гофен на демонстративния турнир „The Boodles“. Въпреки че не става дума за двубой от ATP тура, позитивният заряд от успеха със сигурност идва съвсем навреме за таланта ни, който се намира в серия от шест поредни загуби в официални мачове.

Гофен победи Новак Джокович с 6-3 7-5 в откриващия си мач на „The Boodles“ и определено излезе на корта готов за сериозна битка, за разлика от срещата на съседния корт, където Ник Кирьос и Александър Зверев се забавляваха и наблегнаха на шоуто за публиката.

Димитров и Гофен изпитваха колебания на свой сервис в откриващия сет, но Григор беше този, който стигна до решаващ пробив за 4-3 след непредизвикана и двойна грешка на съперника му. Вместо да опита да се върне в сета, световният №11 се самоунищожи с три двойни грешки, които означаваха нов брейк и резултат 3-6 на таблото.

Ретурите на Гофен не работеха след почивката и Григор профуча през първите си три подавания, а нова серия от пропуски на белгиеца му даде пробив аванс при 4-2. Димитров обаче не успя да направи стабилен сервис гейм, изостана с 0-40 и се пропука при третия брейкбол. Българинът не спря да натиска в подаванията на съперника и се добра до скрит мачбол при 4-4, но отново пропусна шанса си.

След още няколко минути дойде време за логичния тайбрек, а двамата продължиха да се движат като скачени съдове в резултата и смяната на полетата дойде при 3-3 точки. При 4-4 Димитров потърси уинър по правата, само че бекхендът му излезе в аут. Гофен пък спечели двата си сервиса и мачът щеше да се реши от шампионски тайбрек.

Григор потегли мощно и бързо си заработи аванс от 4-1 точки. Съдбата намигна на Гофен и той пласира страхотно стоп воле с рамката на ракетата си, за да намали до 5-6, а уверен смач му осигури равенството. Следващата точка въобще не приличаше на разиграване от демонстративен турнир, защото и двамата се раздадоха максимално, но Димитров се предаде след неуспешен опит да подсече топката от бекхенд – 6-7.

Българинът изглеждаше на ръба на поражението при 6-8, само че скоро брилянтен форхенд пасинг шот маркира обрата до 9-8. Григор имаше сервис за победата, само че защитата на световния №11 не се пропука. Димитров получи нов мачбол при 11-10 след двойна грешка на белгиеца и този път сложи край на спора.