Григор продължава похода си в Мелбърн след обрат срещу Истомин

Григор Димитров е 1/4-финалист в Мелбърн след победа с 2-6, 7-6(2), 6-2, 6-1 над Денис Истомин Снимка: Getty Images

Григор Димитров преодоля още едно тежко препятствие и вече е четвъртфиналист на Australian Open след 2-6 7-6(2) 6-2 6-1 над Денис Истомин. В началото българинът определено изпитваше сериозни проблеми да вземе надмощие над узбека, който във втори кръг детронира Новак Джокович, но се задържи в битката, изтръгна втория сет в тайбрек и повече не погледна назад. Истомин имаше и физически проблем, свързан с разтежение, но това не омаловажава успеха на водещата ни ракета.

Това е втори четвъртфинал в Мелбърн за българина след този пред 2014-а, когато го спря Рафаел Надал. Този път съперникът му е Давид Гофен.

Мачът днес започна в спокойно темпо с поделено надмощие за двамата в собствените им подавания до 2-2 гейма. В следващите минути Истомин не направи нищо повече от това просто да е стабилен в разиграванията от основната линия, докато играта на Димитров се разпадна. Българинът не успяваше да построи разиграванията дори на свой сервис и не намираше уинърите. Особено форхендът го предаде и от него дойдоха цели 8 непредизвикани грешки, а Григор завърши сета с 11 срещу само 4 уинъра и го предаде с 2-6 гейма за едва 26 минути.

Най-добрият ни тенисист опита да намери ритъма си веднага след почивката и поведе с 30-15 на сервис на Истомин, който обаче веднага елиминира опасността със серия от мощни сервиси. Както и през целия турнир до момента, сервисът се притече на помощ на узбека в точния момент. Истомин пласира прецизен бекхенд ретур уинър в дъното на корта и си осигури два брейкбола, само че този път Димитров отговори с три прекрасни начални удара, след което реализира геймбола с удара на мача до момента – уникален бекхенд по диагонала в движение, който пласира инстинктивно, без да погледне корта.

Забелязваше се, че Истомин не се чувства комфортно, когато Григор свали топката ниско на форхенда му със слайс, но българинът не използваше особено често това оръжие. Извън тази подробност, узбекът се представяше изключително стабилно на свой сервис, докато Григор бе принуден да се бори повече, за да печели подаванията си, но не се огъна и поддържаше равенството в резултата до 5-5. Тогава трудът на българина бе възнаграден и той се добра до брейкбол за първи път в мача. Истомин го отрази, след което отпусна и втори с двойна грешка, но се измъкна с дежурната поредица от сервиси за 6-5.

Този епизод обаче показа на Григор, че е на правилния път в търсене на пролуки в играта на Истомин, а тайбрекът го доказа. Димитров проби за 3-1 точки, след като най-после вкара хубав форхенд по правата, а после миксира играта си със слайсове, за да предизвика грешка на узбека за 4-1. Българинът продължи да доминира до 6-2, когато Истомин пресихи форхенд и предаде сета с 2-7 т.

Узбекът поиска медицински таймаут в почивкат между сетовете заради разтежение, което до някаква степен ограничи придвижването му по корта в третата част. Димитров вече видимо бе по-стабилният тенисист на корта и контролираше играта. Григор вложи огромни усилия в защита в търсене на ранен пробив в третата част и докато преследваше една топка дори се подхлъзна и спря чак в рекламните пана. Това се случи в първото подаване на Истомин, където българинът се добра до два брейкбола и грабна още първия, като се възползва от уязвимостта на узбека при слайс на форхенда му.

Димитров затвори сета с още един пробив за 6-2, а травмата на Истомин вече изглеждаше, че му причиняма сериозен дискомфорт.

Мачът се доиграваше и с два пробива в четвъртия сет Григор се класира напред, където го очаква двубой с Давид Гофен.