Страхотен обрат и Григор е на 1/4-финал

Григор успя да се върне от изоставане с 4-6 в първия сет Снимка: Getty Images
Григор успя да се върне от изоставане с 4-6 в първия сет

Григор Димитров днес показа играта, която може да го изведе до големите успехи на сезона на трева и заслужи първа победа над Жулиен Бенето от 2012-а насам след обрат за 4-6 6-3 6-4. Французинът определено е един от неприятните съперници за най-добрия ни тенисист, но Григор прояви нужното търпение и постоянство, за да остави в миналото грешките от началните минути на мача и да заслужи мястото си на четвъртфиналите в Куинс.

Бенето може и да идваше от квалификациите, но е изключително коварен съперник, който на всичкото отгоре нямаше загубен сет в предишните си два сблъсъка с Димитров. Всеки пропуск на Григор, комбиниран с мощния сервис на французина, можеше да струва много скъпо на най-добрия ни тенисист. Именно това се случи още в откриващия гейм на двубоя, когато Димитров изостана с 0-40 след две двойни грешки. Българинът отрази първите два брейкбола, но се самопроби при третия с още една двойна грешка.

Грешка от ретур позволи на Бенето да затвърди и да поведе с 2-0, а ключов за изхода от сета се оказа шестият гейм. Французинът на два пъти даде брейкболи на Григор с двойни грешки, но Димитров не намери начин да се възползва. С това се изчерпаха шансовете на българина за обрат в откриващия сет и той го предаде с 4-6 без реално да е показал слаб тенис, но и без да е успял да се реваншира за пропуските си в началните минути.

Димитров се озова в тежка ситуация и веднага след почивката, когато изостана с 15-40. Бенето пробва да дръпне спусъка още от ретур на първата точка, но за щастие пропусна корта. Григор пък пласира дълбок бекхенд на втората и това се оказа достатъчно, за да предизвика грешка на съперника. При 2-1 гейма в своя полза, българинът разчете много добре няколко поредни сервиса на Бенето и стигна до 15-30, след което направи удара на мача с изящен бекхенд лоб за 15-40. Французинът се огъна и допусна третата си двойна грешка, която донесе така нужния пробив на Григор.

Димитров нямаше никакви проблеми в подаванията си до края на сета и го затвори с 6-3. Както и в предишните две части, българинът трябваше да спасява брейкбол на старта на третата, като този път се справи бързо с ас и скоро спечели подаването си. Григор удържа началния натиск на французина, а при 2-2 гейма получи шанс за решаващ пробив след двойна грешка на съперника. Този път българинът грабна възможността, след като матира Бенето с прекрасен блок ретур.

Григор повече не погледна назад и уверено завърши обрата с 4-6 6-3 6-4.

Димитров продължава на четвъртфинал срещу Танаси Кокинакис или Данил Медведев.