Дел Потро спря Григор на крачка от финала в Стокхолм

Димитров даде отпор на Дел Потро, но загуби в два сета Снимка: getty
Димитров даде отпор на Дел Потро, но загуби в два сета

Хуан Мартин дел Потро спря Григор Димитров на крачка от финала в Стокхолм след двусетов успех с 6-4 7-5.

Това бе четвърта победа за Кулата от Тандил от общо четири мача срещу българина и тя му осигури участие в двубоя за титлата срещу Александър Зверев или Джак Сок.

Мачът започна негативно за българина, който изостана с 0-40 още в първото си подаване след няколко пропуска от форхенд. Димитров спаси два от брейкболите, но при третия Дел Потро натисна с гръмотевичния си форхенд и реализира първия пробив в срещата.

Двамата сервираха убедително до 3-2 за аржентинеца, когато Григор се възползва от две непредизвикани грешки на своя опонент и на свой ред достигна до ситуация 0-40. Дел Потро отрази първата възможност с комбинация сервис-форхенд, но при втората намери мрежата с бекхенда си и резултатът бе изравнен - 3-3.

Българинът се опитваше да бъде максимално агресивен и да търси по-уязвимия бекхенд на своя опонент, но това водеше и до пресилване на някои удари. Бившият шампион от US Open използва умело слайса си и моментално реализира нов пробив, за да поведе с 4-3 гейма.

До края на сета Дел Потро сервира на високо ниво и не изпита затруднения да затвори частта със сервис гейм на нула за крайното 6-4 след 42 минути игра на Централния корт в Стокхолм.

Аржентинецът продължи със стабилната си игра от дъното на корта и качествените ретури и още при 1-1 във втория сет достигна до нов брейкбол благодарение на летящ форхенд уинър. Григор игра смело и намери страничната линия с форхенда си, с което изравни точките - дюс. С две перфектни волета българинът затвори трудния гейм и поведе с 2-1.

Димитров имаше проблеми и в следващото си подаване, но с комбинация сервис-форхенд спаси нова точка за пробив и впоследствие дръпна с 3-2.

В седмия гейм обаче Григор най-после се пропука на собствен сервис след поредица от форхенд уинъри на Дел Потро и Кулата от Тандил се доближи до победата при 4-3.

Димитров не беше готов да се предаде и на няколко пъти намери бекхенда си по правата в следващото подаване на противника си, което му донесе шанс за моментален рибрейк. Дел Потро се спаси първоначално с любимото си оръжие - форхенда, но смела акция към мрежата донесе нов брейкбол на Григор. Този път аржентинецът изкара встрани слайса си и равенството в сета бе възстановено - 4-4.

Димитров не успя да задържи инерция и предаде подаването си при 5-5 с двойна грешка. Дел Потро получи възможност да сервира за срещата и не загуби с нова бомбардировка от начален удар получи аванс от 40-15 и два мачбола. Григор отрази първия с топовен форхенд по правата, но с още един безпощаден сервис аржентинецът вдигна победоносно ръце след по-малко от два часа битка на Централния корт в Стокхолм.