Страхотен Григор не остави шансове на Гаске

Димитров беше безапелационен и затвори мача в три сета

Григор Димитров прегази съпротивата на Ришар Гаске и взе най-убедителната си победа срещу един от доскоро неудобните за него съперници с 6-3 6-2 6-4 в трети кръг на Australian Open.

Французинът се радваше на пет поредни успеха срещу най-добрия ни тенисист до 2015-а, само че Димитров го повали през октомври 2016-а в Шанхай, а днес тотално обезличи бившия №7 в света.

Григор сам си създаде проблеми в началните минути, когато при 1-1 гейма поведе с 40-0, но отвори вратата за завръщане на Гаске в гейма с три поредни грешки и французинът в крайна сметка успя да пробие. Гаске обаче не можа да затвърди, а вместо това изостана с 15-40 след двойна грешка и Григор подпечата рибрейка за 2-2 с добре подготвено излизане на мрежата.

В следващите минути двамата разгърнаха зрелищна битка на бекхендите, в която Гаске успяваше да намира и прекрасни къси диагонали от форхенд, но защитата на Григор бе безупречна. Димитров направи серия от агресивни ретури при 4-3, поведе с 40-0 на сервиса на съперника и французинът рухна с бекхенд в мрежата. Кулминацията на шоуто в първия сет дойде в подаването на българина при 5-3, когато двамата ни предложиха неповторима комбинация от качествени разигравания и драма на корта.

Димитров потегли нервно с двойна грешка и изостана с 0-40, но с отлични сервиси в следващите точки отрази общо четири брейкбола. След това българинът пое инициативата в гейма, само че Гаске отказа да се предаде и спаси общо три сетбола, преди Григор най-после да успее да фиксира резултат 6-3 на таблото след 51 минути игра.

Най-добрият ни тенисист потегли с огромен заряд и след почивката, когато веднага си осигури нов брейкбол и го грабна с перфектен минаващ удар от форхенд по правата. Димитров ограничи до минимум броя на непредизвиканите грешки и имаше само един по-труден гейм за спечелване при 2-1, когато мина през брейкбол, за да поведе с 3-1. Нататък обаче, Григор видимо контролираше играта и сякаш пречупи психологически Гаске с методичното си и уверено представяне. Последва още един пробив за 5-2 и рутинен сервис гейм за 6-2, който маркира четвъртия пореден сет за Димитров в съперничеството му с Гаске, след като предишните 7 бяха на сметката на французина.

Григор потърси бърза развързка и в третата част, когато избухна с форхенд уинър в движение по правата. Топката кацна в ъгъла на корта и остави Гаске като ням свидетел, който освен това бе изправен и пред три поредни брейкбола. Французинът извади форхенд в аут още при първия и след още няколко минути вече изоставаше с 2-0.

Нататък подаванията на Димитров бяха като непревземаема крепост за съперника му и българинът уверено се класира за четвърти кръг с 6-3 6-2 6-4.

Следващото предизвикателство за Григор е сензацията на турнира Денис Истомин, отстранил Новак Джокович във втория кръг и достигнал мача с Димитров след нова петсетова победа днес.