Григор е на 1/8-финал след победа над коравия Рубльов

На осминафинал Григор ще играе с Кирьос или Цонга.

Първата ни ракета Григор Димитров се класира на 1/8-финал на Australian Open, след като надигра Андрей Рубльов с 6-3 4-6 6-4 6-4. За световния №3 това бе своеобразен реванш за изненадващото поражение във втори кръг на US Open миналата година, а днешната победа на Григор е №19 за него в турнира, което значи, че той става българинът с най-много победи в надпреварата, изпреварвайки постижението на Мануела Малеева (18).

Следващият съперник на Димитров ще бъде определен от срещата Ник Кирьос – Джо-Вилфрид Цонга.

Руснакът почна да бомбардира бекхенда на съперника си от самото начало и подходът свърши работа, носейки му три точки за пробив още първия гейм. Димитров отрази първите две, но на третата се провали. Рубльов дръпна 2-0, но авансът му остана мимолетен, след като в четвъртия гейм тенисистът започна да прави непредизвикани грешки и изостана 15-40, а на топка за рибрейк сбърка форхенд – 2-2.

И двамата търсеха постоянство в представянето си, като в петия гейм световният №3 заличи изоставане от 15-40 и поведе 3-2. Постепенно Григор се нагоди към агресивните форхенди на опонента си и почна много добре да се защитава със слайс бекхенд, а после да контраатакува. В осмата част българинът пропусна два скрити сетбола, но стигна до трети и го материализира с форхенд уинър по правата – 5-3. После сервираше за сета и го взе – 6-3.

Световният №32 безрезервно вярваше, че темповите разигравания и максималната агресия ще му донесат успех и не промени тактиката си в началото на втория сет, но първата ни ракета отдавана показа, че се е нагодил към стила на руснака и постигна ранен брейк, който затвърди – 2-0.

След серия от експресни подавани дойде първото по-сериозно изпитание на Григор, който изостана 30-40. Шампионът от Лондон стигна до дюс, след което спаси нов брейкбол с идеално насочен първи сервис. Частта мина още няколко пъти през 40-40, преди българинът да се изправи пред нова опасност и да изкара бекхенд – 4-4.

При 4-5 Григор започна с две двойни грешки, след което с три точки без да влиза в разиграване поведе 40-30. Накрая обаче трябваше да спасява сетбол, но бе неточен от форхенд – 4-6.

В третия гейм от следващия сет двойните грешки на Андрей Рубльов се завърнаха и той изостана 15-40, но докара точките до дюс, а после отрази нова точка за пробив, преди да се измъкне – 2-1.

В шестия гейм световният №3 изостана 30-40 и бе пробит – 2-4. При 30-30 след това представителят на „Следващото поколение“ изкара форхенд и предостави точка за рибрейк. После Григор взе ключово решение да оспорва отсъдена директна точка на съперника и сервисът се оказа аут, след което българинът материализира пробив – 3-4.

В деветия гейм гардът на Рубльов падна, а руснакът изостана 0-40 и направи двойна грешка на третия брейкбол. Така при 5-4 Димитров сервираше за пълния обрат в мача и се справи в много напрегнат гейм – 6-4.

Световният №32 влезе в четвъртия сет с два проблемни сервис гейма, в които отрази по брейкбол. Тенденцията се затвърди в петия гейм, когато Рубльов направи двойна грешка при 40-40, но отново отърва кожата – 3-2.

Веднага след това ситуацията стана критична за Григор, който навакса от 15-40 с две излизания на мрежата. Българинът отрази нова опасност на втори сервис, преди да сложи точка на спора – 3-3.

В седмия гейм защитните сечени бекхенди на българина при 30-40 доведоха до непредизвикана грешка на съперника му – 4-3. Димитров затвърди – 5-3, а при 5-4 подаваше за победата и я постигна, след като заличи брейкбол –