С нерви от стомана Григор счупи проклятието "Шанхай"

Григо отрази три мачбола на Харисън.

В шестото си участие Григор Димитров най-накрая успя да се справи с проклятието „Шанхай“ и да прескочи втория кръг на китайския Мастърс след трисетова победа с 3-6 6-3 7-6(6) над Райън Харисън, №46 в световната ранглиста. В решителния сет българинът поведе със затвърден пробив, но малко по-късно изоставаше с 2-4, за да се стигне до тайбрек, в който отрази три мачбола на американеца.

Григор започна доста сковано в първия сет и допусна пробив още във второто си подаване. От другата страна на мрежата Харисън играеше много съсредоточено и агресивно. С бекхенд уинър по диагонала американецът размина излезлия на мрежата Димитров за 15-40 в четвъртия гейм и от втория си брейкбол успя.

Григор натисна да върне моментално пробива, но след 30-30 Харисън бе много убедителен в сервирането си – 4-1. Последваха геймове без нови възможности за пробиви, а в деветия, в който американецът сервираше при 5-3 за затварянето на сета Григор се добра до първия си брейкбол, но след маратонска битка съперникът му приключи първата част от петия си сетбол.

В четвъртия гейм на втория сет Григор пропусна златна възможност да вземе първо подаване на американеца в мача. Водещата ни ракета поведе с 0-40 след грешки на Харисън и агресивна игра на ретур. На втория брейкбол Димитров сбърка бекхенд воле на опразнения корт, а малко по-късно американецът удържа – 2-2.

При следващия си шанс обаче Григор бе безпощаден. В осмия гейм при 30-30 нашият разходи съперника и той сбърка от бекхенд, след което на брейкбола го матира с форхенд уинър. С деветия си ас в мача българинът си осиугри два сетбола при 40-15 и изравни частите с още един добър сервис, който не остави шансове на посрещача.

Харисън се отправи към съблекалнята и решителният сет започна почти 8 минути по-късно след края на последната точка във втория, но това не помогна особено на световния №46. Американецът изпусна подаването си от 0-40, като на третия брейкбол на Григор направи двойна грешка и счупи ракетата си.

В този момент псхилогическото предимство бе изцяло на страната на българина и нищо не подсказваше за последвалите събития. Димитров стигна до нов брейкбол в третия гейм, но този път съперникът му удържа и мачът отново се обърна тотално. Концентрацията на българина спадна и Харисън си върна пробива за 2-2, а малко по-късно проби отново и с поредица от четири поредни гейма поведе с 4-2.

Усетил надвисналата опасност, Григор реагира мигновено. Той стигна до 30-40 и след продължително разиграване дочака грешка от бекхенд на опонента си, след което изравни с категоричен гейм. Харисън поведе отново с 5-4 и се приближи на две точки от победата при 0-30 в десетия гейм, но Димитров демонстрира здрави нерви.

С оглед на случващото се на корта логично се стигна до тайбрек, в който Григор постоянно бе изоставащ, но след 3-6 спечели пет поредни точки и триумфира с успеха.