И на Моуриньо се случва да обърка тактиката: Пет неща, които научихме от мача за Суперкупата

Реал доминираше поне в две трети от мача, но отново получи решителна съдийска помощ. Вижте пет извода от големия сблъсък за Суперкупата Снимка: Getty Images
1. Реал блести в схемата с Иско зад нападателите

Контузията на Бейл през миналия сезон беше злощастно събитие за уелсеца, но се отрази прекрасно на „кралете”, защото позволи на Иско да заблести на върха на халфовата линия в най-важните мачове от сезона. И снощи Реал Мадрид доминираше уверено в първите поне 60 минути от мача, а Иско си правеше каквото иска в свободната си роля зад нападателите - като беше спиран единствено с нарушения. В началото на втората част той направи небрежно двойно с Бейл и отбеляза гола, който се оказа победен. Показателно за влиянието на Иско беше и колко по-бледо изглеждаше Реал след смяната му в 74-ата минута.
Снимка: Getty Images

2. Моуриньо изненада собствения си отбор със схемата

Дори колосален треньор като Жозе Моуриньо може да обърка тактиката за даден мач. Португалецът излезе срещу Реал с тестваната по време на подготовката постройка с трима в защита, която не е типична схема за неговите отбори и обърка повече неговия тим, а не съперника. Юнайтед изглеждаше доста уязвим по фланговете и не можеше да предложи нищо по крилата, а Погба беше прекалено ангажиран в защита и нямаше подкрепа в атака.

В тази формация английският отбор издишаше, а Реал напълно контролираше мача. Моуриньо се поправи с вкарването на Рашфорд и Фелайни през второто полувреме и с връщането на четворката в отбрана. След почивката „червените дяволи” вдигнаха нивото и се опълчиха на съперника, но това само подчерта грешната стартова тактика на Специалния.

3. Реал се нуждае от още едно острие

Без Кристиано Роналдо почти в целия мач, Реал се справяше доста добре, но Карим Бензема разочарова за пореден път. Предвид желанието на Зидан за ротации и 32-те години на Роналдо, изглежда „кралете” ще имат нужда от още едно острие в атаката за дългия предстоящ сезон. Асенсио и Лукас Васкес са страхотни, но функциите им са по-различни. Алваро Мората вършеше страхотна работа, но напусна след като така и не успя да се пребори за твърдо титулярно място, и ако не му бъде взет заместник, Реал ще страда, въпреки огромния потенциал на състава си.

4. Отличниците в редиците на Юнайтед са неочаквани

Играчите на Юнайтед, които впечатлиха с представянето си, бяха сравнително неочаквани: новото попълнение Матич и постоянно отписваният Фелайни. Сърбинът не беше идеален, но дълго време беше най-сериозната пречка срещу брилянтната халфова линия на Реал. Отнемаше, подаваше, изнасяше топката и опитваше да е полезен и в предни позиции. Ударът му отдалеч в 62-ата минута беше спасен от Навас, но при добавката Лукаку вкара и върна Юнайтед в мача.

Преди Фелайни да се появи на терена, разликата в класите на двата отбора изглеждаше твърде голяма. Подиграваният и зачеркван белгиец обаче отново беше използван като специално оръжие от Моуриньо и успя да промени мача. С директния си агресивен стил, той започна да доминира в различни зони в половината на Реал и да всява хаос. Дори след няколкото му години в Юнайтед, голямата част от привържениците все още не могат да го приемат, но снощи видяхме доказателството колко положително може да повлияе Фелайни на даден мач.

5. Видеоповторенията трябва да се въведат по-скоро

Технологията на видеоповторенията все още си има кусури и въвеждането й на най-високо ниво във футбола няма да е безпроблемно. Но все пак, повторенията за съдиите трябва да станат част от най-големите турнири и мачове час по-скоро – защото на зрителите няма как да не им е омръзнало да виждат нередовни голове, оказващи решаващо въздействие в срещите на любимците им.

Че съдиите не могат да се справят без допълнителна помощ от технологиите видяхме в последното издание на Шампионската лига, видяхме и вчера. Защото ако видеоповторенията вече действаха във финала за Суперкупата, голът на Каземиро от засада щеше да бъде отменен, колкото и тънко да беше положението.

Суперкупата отново е в ръцете на Реал!

Победата с 2:1 над Манчестър Юнайтед в снощния финал беше заслужена, а „червените дяволи" показаха слабости, които час по-скоро трябва да бъдат решени.

Реал така или иначе беше фаворитът в този мач и го показа на терена, където доминираше през по-голямата част от времето.

Но срещата беше вълнуваща и оспорвана, не липсваше заряд и интересни ситуации, особено през второто полувреме, когато Юнайтед се събуди и не изглеждаше далеч от изравняването.

По-важното за тези два отбора е, че започва редовният сезон, а в този двубой имаше достатъчно индикации на какво ниво са Реал и Манчестър в момента.

Ето пет неща, които научихме от мача за Суперкупата на Европа.