Роналдо е най-добър, когато е в засада: 5 извода след Реал - Байерн 4:2

Три гола на Роналдо, цели два от засада - веднага плъзнаха шеги, че португалецът няма спиране, особено когато и страничният съдия му е фен. Какво още се случи на "Бернабеу" снощи? Ето 5 извода от мача... Снимка: Getty Images
1. Защо Байерн изглеждаше така в продълженията?

В първия мач за Байерн натежаха отсъствието на Левандовски, пропуснатата дузпа от Видал при 1:0 и червеният картон на Хави Мартинес. В реванша факторите против баварците се натрупаха в продълженията. Играчите им изразходиха силите си в тежките 90 минути, отново се оказаха с човек по-малко, физическите им сили свършиха, а Левандовски трябваше да отстъпи мястото си на Кимих в опит да се запълни празнината при излизането на Видал.

През първото продължение гостите някак останаха в мача, но голът на Роналдо от засада за 2:2 просто ги довърши. В последните 15 минути вече се забеляза и лошата кондиция на доскоро контузения Матс Хумелс. Като цяло, двата мача се стекоха кошмарно за Байерн и изглеждаше, че при по-благоприятни обстоятелства те са напълно способни да преодолеят Реал.
Снимка: Getty Images

2. Отново се налага да се обсъжда съдийството

Жалко е, че при такива големи мачове, предлагащи невероятни емоции и сблъскващи на терена легендарни футболисти, се налага отново да се говори за съдийство. Преди седмица съдиите опорочиха и трите мача в Шампионската лига, включително първия двубой между Реал и Байерн с несъществуващата дузпа за немците.

След реванша дълго ще се коментира очевидната засада на Роналдо при гола му за 2:2, който реално беше решаващият в мача. Такава грешка в толкова важен момент оставя твърде много съмнения, добавена към останалите грешки в мача. Всъщност засада имаше и при третия гол на Роналдо, а преди това Каземиро можеше да получи втори жълт картон на няколко пъти в мача. Самият Артуро Видал неведнъж беше на косъм от втори жълт картон и заслужаваше да бъде изгонен по-рано. Виктор Касай обаче реши да го отстрани точно когато чилиецът направи чист шпагат и изби топката. Съдийските грешки бяха твърде много за мач на такова ниво и за пореден път си пролича, че без помощта на технологии реферите не могат да се справят достатъчно добре.

3. Респект за Байерн

Представянето на Байерн в редовното време заслужава висока оценка. Гостите започнаха силно мача в търсене на ранен гол, доминираха и през второто полувреме, и при 11 на 11 изглеждаше напълно възможно да вкарат трети гол, който вече щеше много да усложни задачата на Реал. Всичко беше срещу баварците след загубата от първия мач, но ветераните в състава им, някои от тях играещи последния си двубой в Шампионската лига, се показаха като бойци.

Ако трябва да се посочи грешката на Карло Анчелоти в мача, тя е, че не смени по-рано рисковия Видал. Но и опциите му не бяха много, тъй като Хави Мартинес беше наказан за реванша, а Чаби Алонсо вече беше сменен, защото нямаше сили за 90 минути, още по-малко за 120.

4. Козовете на Зидан

Въпреки загубата в редовното време и улеснението впоследствие заради червения картон на Видал и головете от засада, постигнатото от "кралския клуб" в този мач не бива да се подценява. Реал на Зидан невинаги играе блестящо, но винаги изглежда психически силен и способен да обърне всеки мач – особено с тази невероятна резервна скамейка.

Когато не може да използва Бейл, Зидан разполага с Иско, може би най-добрата твърда резерва в света. Друг от резервите Марко Асенсио реши първия мач след включването си от скамейката, този път отново се включи силно и вкара четвъртия гол. Роналдо (макар че си остава егоист на терена) е играчът за големите мачове и за пореден път го доказа, но около себе си има бойци, изнасящи тежестта на сблъсъците. Този Реал има дълбочината в състава и има характера да направи непостижимия досега подвиг – да защити трофея си в Лигата.

5. Тихият герой Марсело е радост за футбола

Скритият герой на мача заслужава специално внимание. Той е най-добрият ляв бек в света, способен на решителни докосвания във всяка точка от терена, безотказен и неуморим, винаги готов да се жертва за отбора и сякаш свикнал да не получава достатъчно признание. Снощи Марсело създаде цели осем шанса за гол, направи 7 центрирания, имаше 4 пресечени паса, на два пъти изби топката от голлинията и му останаха сили за невероятния индивидуален пробив в 110-ата минута – когато Роналдо просто го гледаше отстрани как преминава цялата защита на Байерн и накрая му подава на празна врата, за да оформи хеттрика си. Това е играта на Марсело, решавал не един и два мача по този начин.

Какво ли нямаше в този мач?

Обрати, герои и грешници, автогол, дузпа, червен картон, хеттрик, драма след продължения и за съжаление скандални съдийски решения.

Шампионската лига трудно може да предложи нещо по-добро от сътвореното от Реал и Байерн снощи в четвърфинала реванш, завършил 4:2 за „белия балет".

Байерн загуби тежко и в края изглеждаше зле, но преди това се представи направо героично и както можеше да се очаква, ветераните в редиците на отбора не се дадоха без бой.

Реал взе своето едва когато остана с човек повече на терена - и отново постави въпроса какво ли щеше да се случи, ако двата мача се бяха изиграли при числено равенство.

Какво не достигна на Байерн, доколко съдийството беше решаващо, има ли сили Реал да защити трофея си?

В галерията може да видите 5 извода от епичния сблъсък снощи.