Традиционният фарс с марка "Венгер": Какво научихме от Байерн - Арсенал 5:1

Алексис Санчес беше най-добрият за Арсенал, но беше твърде самотен в предни позиции и накрая изглеждаше отчаян. Може ли поражението да е краят на Венгер в Арсенал и може ли Байерн да спечели Шампионската лига? Ето пет извода от мача: Снимка: Getty Images
1. Това изглежда краят на ерата „Венгер” в Арсенал

Погромът за кой ли път повдигна въпроси за бъдещето на Арсенал и най-вече за изглеждащото логично напускане на Арсен Венгер и развитието на клуба без него. Наистина всеки сезон на „топчиите” от доста години насам протича по един и същ начин и всеки път покрай срива през пролетта се обсъжда възможното напускане на френския мениджър.

Но не може да се отрече, че този път нещата изглеждат по-мрачни от обикновено: провалите станаха твърде много, грешките се повтарят година след година и най-вероятно Венгер просто няма да поднови договора си за следващия сезон. Доста от феновете на Арсенал ще въздъхнат с облекчение. А сблъсъкът с Байерн трябваше да даде знаци, че Арсенал прогресира...
2. Арсенал остава любима жертва на баварците

Това е четвъртата среща между двата отбора в последните пет сезона, а в този период Арсенал вече беше отстранен два пъти от баварците на тази фаза от Шампионската лига. Твърде много се говореше, че този сезон Байерн не изглежда толкова страшен, но впечатлението от снощи бе, че разликата между „топчиите” и топ отборите в Европа става все по-голяма.

Това ще бъде седмият пореден път, в който Арсенал отпада от Шампионската лига още на осминафинал. Ето няколко клуба, които са стигали по-напред в турнира през този период: Шахтьор, Шалке, АПОЕЛ Никозия, Малага, Волфсбург и да, Тотнъм.
Снимка: Getty Images

3. Обичайните проблеми на Арсенал са по-актуални от всякога

Липса на психическа устойчивост, липса на лидери, наивни грешки и неподготвеност за големите мачове – Арсенал продължава да има едни и същи слабости. През второто полувреме отборът се срина напълно и пусна три гола за 10 минути, и то едва в рамките на 15 минути след излизането на контузения Лоран Кошчелни. След мача Венгер призна, че „топчиите” са рухнали психически и че последните 25 минути са били кошмар за тях. В пореден важен мач Месут Йозил се скри, Санчес беше самотен воин в предни позиции, а капитанската лента на ръката на Киърън Гибс изглеждаше като някаква шега.

4. Байерн нито е застарял, нито е отслабнал и е реален претендент за трофея

Карло Анчелоти търпи доста критики в първия си сезон в Байерн, макар че баварците водят в Бундеслигата със 7 точки преднина. Убедителният успех над Арсенал показва, че немците още са страшилище, независимо че налагат по-различен стил от този по времето на Гуардиола. Наистина основни играчи като Робен, Алонсо и Лам са близо до края на кариерата си, но нищо такова не си личеше – вижте само каква продукция изнесоха Лам и Робен по десния фланг срещу младите и на теория гладни за успехи играчи на „артилеристите”.

А Тиаго Алкантара направи фантастично представяне снощи, не само заради двата си гола, а заради начина, по който направляваше играта на Байерн в центъра. Баварците могат да спечелят Лигата и техен триумф няма да е някаква изненада.
5. Левандовски е нападател номер 1 в света

С гол и асистенция през второто полувреме, полякът съсипа Арсенал и показа, че през този сезон няма по-добър нападател от него във футбола. Той вече има 15 гола в 20 мача от Бундеслигата, 6 гола в 7 мача в Шампионската лига и още три в два мача за Купата на Германия. Общо 24 гола в 30 мача плюс 5 асистенции, което означава, че е замесен в близо по един гол на мач.

В същото време Луис Суарес не успява да поддържа собствените си стандарти за резултатност през тази кампания, а Единсон Кавани продължава колкото да вкарва, толкова и да пропуска. Диего Коща и Алексис Санчес се представят на много високо ниво, но Левандовски е най-завършеният и впечатляващ централен нападател в момента.

Байерн наказа Арсенал с 5:1 на „Алианц Арена" и обезсмисли реванша.

На пръв поглед няма какво толкова да се каже за мач, който е завършил 5:1, в който владеенето на топката е 69% на 31% в полза на Байерн, ударите са 24 на 8, корнерите 9 на 2 и т.н., и т.н.

Но дори резултатът от сблъсъка да беше очакван, той най-вероятно ще има съществено значение - най-малкото защото показа, че Байерн не бива да бъде подценяван и защото може да постави началото на цяла нова ера в Арсенал.

Какво научихме от снощния мач и защо се стигна дотук?

Вижте в галерията пет извода от Байерн-Арсенал.