Ford Focus спечели приза "Автомобил на годината 2012" в България
Hyundai i40 остана на второ място
Range Rover Evoque спечели в категорията за автомобили със задвижване 4х4
Chevrolet Orlando победи в категорията "Ван на годината"

Третото поколение на Ford Focus спечели наградата „Автомобил на годината 2012" в ежегодния конкурс на Пресавтоклуб „България", а само на една точка от победителя остана другия голям претендент за приза - Hyundai i40.

До финалната петица на конкурса достигнаха още 1-ата серия на BMW, Peugeot 508 и Chevrolet Aveo.

При автомобилите със задвижване 4х4 спечели Range Rover Evoque, а в категорията „Ван на годината" първото място зае Chevrolet Orlando. В тези две категории обаче участниците бяха много малко - по два автомобила. Така вторите места останаха съответно за Chevrolet Captiva и Mazda 5.

В надпреварата за „Еко автомобил на годината 2012" спечели Lexus CT200h, който победи електрическите „тризнаци" Mitsubishi i-MiEV, Citroen C-ZERO и Peugeot iOn.

Журналистите определиха за PR на годината Стефка Узунова от Рено-Нисан България.

Изборът на „Автомобил на годината" се извършва от 15-членно жури, излъчено от членовете на Пресавтоклуб „България", а в другите категории гласуват две журита от по 10 човека.

Конкурсът „Автомобил на годината" се проведе в един ден с традиционното вече „Шоу на шампионите", организирано от Виваком рали тим, в което от този сезон участват най-добрите автомобилни, мотоциклетни и картинг пилоти. Победител в четвъртото издание на шоуто стана първенецът в клас N/2 в планинския шампионат Николай Диков, който на финала победи №1 сред дамите Мануела Костадинова.

Център на конкурса, както и на шампионското шоу беше новата зала „Армеец Арена" - състезанието се проведе на паркинга пред сградата, а в самата зала феновете имаха възможност да разгледат състезателни автомобили от различните епохи в развитието на спорта - от легендарния Renault Alpine на Илия Чубриков до шампионските автомобили, карани този сезон от първенците на рали, писта и планинско - Димитър Илиев, Илия Царски и Николай Златков.