Мъжете спечелиха първия финал

Мъжете спечелиха първия финал Снимка: Стоян Георгиев

Големият финал на Голямото паркиране - инициатива на Nissan и Webcafe.bg е вече в историята - над 1100 наши читатели се заявиха за участие, а съдбата посочи десет от тях за участие на финала.

И финалът се оказа доста по-труден от очакваното - участниците караха компактен Nissan Micra, но с автоматична трансмисия, което поднесе неприятна изненада на някои финалисти, а трасето, подредено пред сградата на Nippon Motors, изобщо не беше лесно.

По-важното е, че се получи интересно преживяване с много емоции - огромната част от които положителни. И победители и победени признаха, че са се забавлявали, а това беше нашата задача №1.

В битката мъже срещу жени представителите на силния пол взеха категорично предимство - победителят Христо Ковачев изпълни упражнението от слалом, перпендикулярен и успореден гараж и спринт към финала за 50 секунди и половина, а най-бързата дама - Татяна Бонева се справи за почти минута и 40 секунди, а след това към времето й съдиите добавиха 10 наказателни секунди за бутнати конуси.

Силният вятър в неделя сутрин не попречи на участниците, въпреки че размести някои от конфигурациите на елементите, но финалистите не връщаха газта. Някои от по-бързите обаче установиха, че са паркирали до гаража, а не в него. И ако имаше състезание по събаряне на конуси, а не по маневрирането между тях, резултатите щяха да са съвсем други.

Първото издание на Голямото паркиране е вече зад нас, първите финалисти са ветерани, а спомените и наградите остават. Победителят Христо Ковачев ще кара Nissan Micra цяла седмица, Георги Георгиев, който остана втори и първата при дамите - Татяна Бонева ще прекарат в компанията на компактния японски автомобил цял уикенд.

И за да не помислите, че всичко е била шеги и закачки - ето ви разликата между първия и втория в крайното класиране - Ковачев спечели финалния спринт срещу Георгиев със скромен аванс - едва 2,1 секунди. Но това се оказа достатъчно за победата.