Левски обърна ЦСКА за 7 минути, "сините" ликуват

"Сините" празнуват успеха пред агитката след мача Снимка: Левски ТВ
"Сините" празнуват успеха пред агитката след мача

Левски направи малко очакван обрат и спечели с 2:1 дербито срещу ЦСКА на националния стадион „Васил Левски".

„Сините" изоставаха в резултата още след началните минути и особено през първото полувреме бяха надиграни от съперника, но показаха характер и стигнаха до успеха след почивката. А на вратата на „сините" блесна 20-годишният вратар Николай Кръстев, получил шанс след контузията на титулярния страж Боян Йоргачевич.

Двата тима предложиха емоционален и оспорван мач, макар и без високо качество на играта.

ЦСКА започна агресивно срещата, а Левски не беше подготвен за това и играеше безобразно в началото. Още в първата минута Яблонски сгреши при изнасянето на топката и Руи Педро получи добра възможност, но се забави твърде много с удара си.

В 5-ата минута натискът на „червените" даде резултат. Яблонски изчисти лошо едно центриране отдясно, Арсенио Нунеш пое топката в наказателното пред погледа на безучастния Прохазка, спокойно си нагласи на десния крак и с диагонален удар простреля Николай Кръстев - 1:0 за ЦСКА.

В следващите минути пресата на „армейците" продължи и не позволяваше на Левски да направи нищо смислено, а „сините" не можеха да вържат три паса и само изритваха топката напред. След двайсетина минути игра обаче ЦСКА се прибра по-назад и Левски имаше възможност да владее повече топката. „Сините" опитваха атаки, но не успяваха да създадат нищо опасно, играта се накъса, а в тези минути и реферът Никола Попов трябваше да раздава доста жълти картони.

В 30-ата минута Аниете центрира от пряк свободен удар, Адениджи отклони топката на далечната греда и Яблонски вкара във вратата на ЦСКА. Голът обаче правилно беше отменен заради засада на Адениджи, въпреки гнева на синята агитка.

До края на полувремето „червените" изчакваха съперника, а Левски стигна до удари на Краев и Нар, които не представляваха опасност за Китанов.

За второто полувреме новият треньор на Левски Николай Митов направи две смени и пусна Амаду Сукуна вместо Аниете и Бурабия вместо Де Нойер. Стамен Белчев също трябваше да прави две смени в началото на втората част, но по принуда - Пинто и Арсенио Нунеш трябваше да излязат за сметка на Никола Колев и Меркадо.

Играта продължаваше да е накъсана, с множество нарушения и малко смислени комбинации. За кратко изглеждаше, че ЦСКА отново поема контрола върху мача. В 58-ата минута Антон Недялков направи пробив през центъра, след който Густаво Кулма се озова на чиста позиция, но изстрелът му беше спасен от Кръстев. В 62-ата минута Каранга не успя да засече добре опасно центриране на Кулма.

В 69-ата минута обаче, запазилият вратата си суха в последните седем мача Георги Китанов направи фатална грешка. Давид Яблонски го финтира в наказателното поле и вратарят го препъна с шпагат - дузпа за Левски. Зад топката застана капитанът на „сините" в този мач Роман Прохазка, който с лек удар в левия ъгъл на Китанов изравни резултата.

При 1:1 Левски продължи да атакува, а играта на ЦСКА се разпадна. Адениджи стреля с глава от корнер, но малко встрани от вратата.

В 78-ата минута Бурабия центрира от пряк свободен удар отляво, Давид Яблонски беше оставен абсолютно непокрит и с глава засече точно във вратата - 2:1 за Левски и пълен обрат за „сините".

В 83-ата минута Николай Кръстев направи още едно спасяване, този път след удар на Кубемба. Минута по-късно отново Кръстев беше блестящ след разбъркване при корнер и удар на Каранга отблизо. В 89-ата минута Краев се забави твърде много при опасна атака на Левски.

Без повече трудности, "сините" удържаха до края и се откъснаха на шест точки пред ЦСКА в борбата за второто място.