Топ 10 на финалите в Шампионската лига

Всеки финал има своя чар и остава в историята, но все пак има такива, които ще се помнят вечно.
10. Реал Мадрид - Атлетико Мадрид 4:1, 2014 г.
Първият изцяло мадридски финал бе доста драматичен, а Реал дълго време бе пред угрозата да загуби от градския си съперник. Атлетико поведе чрез Диего Годин и удържаше аванса си до последните секунди на редовното време, когато Серхио Рамос изравни след удар с глава. Постепенно "кралете" поеха инициативата и с попадения на Бейл, Марсело и Роналдо оформиха разгрома. Снимка: Getty Images
9. Манчестър Юнайтед - Челси 1:1, 2008 г.
Кристиано Роналдо изведе Юнайтед рано-рано след попадение с глава, но Лампард изравни. След това и двата отбора имаха своите шансове, но техни удари срещнаха гредите. Дидие Дрогба бе изгонен, след като удари Видич, но нов гол не падна. Стигна се до дузпи. Роналдо пропусна и Тери имаше възможност да поднесе трофея на Роман Абрамович, но се подхлъзна. След нов пропуск на Анелка от бялата точка купата отиде в Манчестър.
8. Барселона - Арсенал 2:1, 2006 г.
Арсенал игра много интелигентно, но остана с човек по-малко още в 18-та минута, когато бе изгонен Йенс Леман. Въпреки това англичаните поведоха след гол на Кембъл. Тиери Анри пропусна добри възможности, което се оказа фатално и в крайна сметка с попадения на Ето`о и Белети Барса измъкна победата.
7. Барселона - Манчестър Юнайтед 3:1, 2011 г.
Рууни се разписа през първото полувреме за 1:1 и даде надежда на Юнайтед да се пребори за титлата, но англичаните не успяха да противодействат на "тики-така". Ударите на Барса бяха 19 срещу 4 на "дяволите". Меси се разписа за 2:1, а Давид Вия оформи крайното 3:1.
6. Борусия Дортмунд - Ювентус 3:1, 1997 г.
Победа за аутсайдера, след като от Ювентус се очакваше да стане първият отбор, който успява да защити титлата си в ерата на Шампионската лига. Карл-Хайнц Ридле вкара два гола, с които германците дръпнаха с 2:0, след което Дел Пиеро влезе като резерва и върна едно попадение. Ларс Рикен също влезе от скамейката и с първото си докосване на топката фиксира крайното 3:1 за вестфаленци.
5. Барселона - Ювентус 3:1, 2015 г.
Всичко изглеждаше предрешено, след като Барса поведе с ранен гол на Иван Ракитич, но Ювентус успя да се окопити и през второто полувреме се получи голям мач. Алваро Мората изравни и върна надеждите на торинци, но Суарес и Неймар успяха да преодолят италианската врата и да осигурят новия триумф на каталунците.
4. Реал Мадрид - Байер Леверкузен 2:1, 2002 г.
Мач, в който имаше и българско участие в лицето на Димитър Бербатов. Двубоят ще се запомни с феноменалния гол, който отбеляза Зинедин Зидан в края на първото полувеме за 2:1. Леверкузен можеше да се добере до допълнително време, но Икер Касияс направи някои запомнящи се спасявания.
3. Манчестър Юнайтед - Байерн Мюнхен 2:1, 1999 г.
Мачът не беше кой знае какво като качество, но драмата беше невероятна. Байерн се виждаше победител, след като поведе още в 5-та минута и пропусна много положения пред вратата на Петер Шмайхел. Но в добавеното време се случи чудото. Теди Шерингам изравни от близко разстояние, а Оле Гунар Солскяер бе точен за победата на "червените дяволи" след корнер на Дейвид Бекъм.
Снимка: Getty Images / Gulliver
2. Милан - Барселона 4:0, 1994 г.
Костакурта и Барези пропускат мача заради наказания и Капело дава нареждане на своите да атакуват, което води до разгромния успех. Деян Савичевич прави страхотен мач и отбелязва третото попадение, след като преди това на два пъти се е разписал Даниеле Масаро. Марсел Десаи оформя разгрома над "дрийм тима" на Кройф.
1. Ливърпул - Милан 3:3, 2005 г.
Каквото и да се каже за двубоя в Истанбул, ще е малко. "Росонерите" се оттеглиха на почивка с преднина от 3:0 след гол на Паоло Малдини и два на Ернан Креспо. В началото на второто полувреме изглежда така сякаш тимът на Рафаел Бенитес ще бъде разгромен, но англичаните не е предават. С голове на Джрерард, Шмицер и Алонсо мърсисайдци стигат до равенството. Дудек се проявява със страхотно спасяване срещу Шевченко, но звездният му миг е при дузпите. Сержиньо праща топката над вратата, а полякът спасява изстрелите на Пирло и Шевченко и Ливърпул покорява Европа за пети път в историята си. Снимка: Getty Images

До финала на Шампионската лига в Кардиф има много време. Срещата на стадион "Милениъм" ще се състои на 3 юни следващата година и ще затвори 62-ия сезон в най-престижния турнир на Стария континент.

Мачът ще отбележи и завършека на 25-то издание на надпреврата след преименуването й в началото на 90-те.

Посланик на финала ще бъде легендарният Йън Ръш, който вдигна купата с големите уши като играч на Ливърпул през 1981-а и 1984-а.

Историята помни десетки незабравими битки от ранното господство на Реал Мадрид в средата на 50-те години на миналия век до 11-та на "кралете" в Милано, изкована след дузпи над градския съперник Атлетико на стадион "Джузепе Меаца".

В галерията ви предлагаме класация на десетте най-велики срещи за европейската титла в ерата на Шампионската лига.

Припомнете си тези мачове и ако желаете, споделете вашето мнение в коментар.