06.08.2018, 13:31 (обновена 09.08.2018, 11:17)
ЦСКА - Рига

Снимка: © CSKA.BG

6 червени картона в 14 срещи на българските отбори на Стария континент е тревожна тенденция, на която ръководители, треньори и футболисти трябва да обърнат сериозно внимание.

Докато топ отборите от Европа обикалят света и играят приятелски мачове с предимно резервни и младежки състави в Америка и Далечния изток, българските евроучастници се потят в предварителните кръгове на европейските клубни турнири.

Шампионът Лудогорец се прости с надеждите да играе за трети път в групите на Шампионската лига, отпадайки от МОЛ Види след 0:1 в реванша на унгарска земя. Въпреки слабата игра на разградчани, срещата беше равностойна до момента, в който Върджил Мисиджан получи втори жълт картон за симулация в наказателното поле на "маджарите". Малко по-рано холандецът бе видял жълтия цвят за неспазване на дистанцията до топката при свободен удар за унгарците. Минутите до почивката се оказаха решаващи в мача, а играейки с човек повече, домакините получиха силен импулс и вкараха победен гол във вратата на объркания си съперник.

Славия изигра отличен мач в Сплит срещу Хайдук, а играч на белите също получи червен картон. Шест минути преди края на мача, защитникът Александър Александров бе изгонен за симулация... в центъра на терена. Абсолютно безумие да оставиш по толкова глуповат, наивен и елементарен начин съотборниците си с човек по-малко в края и да пропуснеш реванша.

"В България тарикатлъците на Алвеша може и да минават, но не и в Европа", констатира право в целта Венцеслав Стефанов.

При срамното отпадане от Вадуц и Левски не се размина без червен картон. Изкара си го Станислав Костов за блъскане и груб език към съперников състезател в последните минути на реванша на "Герена".

ЦСКА-София успя да преодолее два съперника и очаква трудни двубои срещу датския Копенхаген. В реванша срещу ФК Рига, "червените" постигнаха "хеттрик" в изработването на червени картони. Първият изгонен от българския отбор беше португалския халф Тиаго Родригес 15 минути преди края на напечения реванш. А след края на дузпите, заради участие в масов бой, дисциплинарни червени картони успяха да си изкарат основните футболисти Николай Бодуров и Кристиян Малинов.  Ръководството на столичани обжалва, но от УЕФА бяха безкомпромисни и наказаха играчите за по три срещи. Така Бодуров и Малинов ще пропуснат изключително важния първи мач срещу коравите датчани в четвъртък и Нестор Ел Маестро няма да бъде в състояние да избере оптимален състав.

Южняшкият ни темперамент със сигурност играе своята роля в дисциплинарните премеждия на нашите в Европа, но друга причина за тях е заниженият съдийски критерий в Първа лига и разпереният "чадър" над отбори и играчи, ползващи се със специални привилегии от родните арбитри.

Пет от шестте червени картона на българските евроучастници спокойно можеха да бъдат избегнати.

Единствено изгонването на Тиаго бе плод на футболна ситуация - спиране на бърза атака на ФК Рига. А останалите - два за симулация и три за сбиване, блъскане и боричкане с противникови футболисти. Ако досега единствено картонът на Мисиджан изигра роля за елиминирането на български отбор, то при мачове срещу по-класни съперници, всяка една липса може да се окаже фатална.

Най-лесно е за лавината от червени картони да бъдат обвинени съдиите, но далеч по-професионално и точно би било всеки един картон да се анализира, осмисли и да се изясни причината за неговото показване.

Цялото това реферско подпиране и пазене в Първа лига не е в полза на никого и колкото по-навреме го осъзнаят собственици, ръководители на футбола и съдии и мачовете започнат да се реферират по европейски образец и строгост, толкова по-добре.

Защото както казва Венци Стефанов - отвъд Калотина тарикатлъците ни не минават.

Oще: евротурнири  жълти картони  коментар  лига европа  лудогорец  пламен левенски  славия  цска  червени картони