Швейцария докосва 1/8-финала с обрат срещу Сърбия

Шакири е обезумял от радост след победния гол Снимка: Getty Images
Шакири е обезумял от радост след победния гол

Швейцария направи пълен обрат срещу Сърбия и постигна изключително ценна победа с 2:1 в група Е на Световното първенство.

С победен гол на Джердан Шакири в последната минута швейцарците се доближиха до участие на 1/8-финал, след като в първия си мач измъкнаха 1:1 от Бразилия. В двуостър и непредсказуем мач сърбите проявиха наивност в края и най-вероятно ще се нуждаят от победа срещу Бразилия в третия си мач, за да се класират напред.

Още в 5-ата минута Сърбия поведе. Александър Митрович засече с глава центриране отдясно и не остави шансове на Зомер за 1:0.

До края на полувремето Коларов и Милинкович-Савич пропуснаха да увеличат преднината на сърбите, а на другата врата Стойкович спаси удар отблизо на Джемайли.

В 52-ата минута Швейцария изравни със страхотен гол на Гранит Джака. Първо изстрел на Шакири беше блокиран, а после Джака връхлетя върху топката и със зверски шут от далечна дистанция направи 1:1.

Малко по-късно гредата спаси Сърбия при удар на Шакири, после на два пъти Гавранович не успя да изведе Швейцария напред.

В 90-ата минута обаче сърбите бяха тръгнали твърде масирано напред, а светкавична контраатака изведе Джердан Шакири сам срещу вратаря. Той показа скоростта си и пусна топката покрай Стойкович за 2:1.

Така Сърбия и Бразилия ще решават в директния двубой помежду си кой от тях ще продължи напред. Бразилците водят в групата с 4 т., Швейцария също е с 4, но с един гол по-малко при головата разлика, а Сърбия остава с 3.