"Повече няма да стъпиш на един корт с мен": Серина превърна финала в цирк със серия от безобразия (видео)

Серина наистина беше под огромно напрежение във финала, но изгуби контрол и показа грозната страна на характера си Снимка: Getty Images
Във втория сет Серина хвърли повечето си сили в спорове със съдията и логично допусна обрат, след като поведе с 3:1 гейма Снимка: Getty Images
След като се накара на рефера, тя повика супервайзърите и чете конско и на тях Снимка: Getty Images
След като се накара на рефера, тя повика супервайзърите и чете конско и на тях
Невъздържаното поведение на Уилямс й донесе гейм наказание - нещо рядко виждано в тениса Снимка: Getty Images
След поредната си грешка тя счупи ракетата си в корта Снимка: Getty Images
След поредната си грешка тя счупи ракетата си в корта
По време на мача Серина направи всичко възможно да развали големия момент на съперничката си, но после беше много мила с нея Снимка: Getty Images

Женският финал на US Open предложи сензация и официално вкара едно 20-годишно момиче в елита на световния тенис.

Наоми Осака победи Серина Уилямс с 6:2, 6:4, надигра убедително именитата си съперничка, заслужено спечели титлата и постигна нещо историческо, ставайки първата японка с трофей от Големия шлем.

Уилямс обаче тотално опорочи финала с поведението си през втория сет, когато раздразнена и от слабата си игра, се увлече в разправии със съдията и даже беше наказана със служебен гейм в полза на противничката.

Затова и след двубоя водещата тема е не представянето на Осака, а поведението на великата Уилямс, носителка на 23 титли от Големия шлем.

Първият сет отиде категорично на сметката на японката, а изцепките на Серина започнаха след като тя поведе във втория. Звездата, подкрепяна мощно от публиката на централния корт, получи предупреждение за наставления от треньора си Патрик Муратоглу от трибуните - нещо, което е строго забранено.

Още на следващото разиграване Уилямс допусна поредна грешка и в гнева си счупи своята ракета. Това й донесе второ предупреждение и наказателна точка в полза на Осака в началото на следващия гейм.

Серина избухна към съдията на стола Карлос Рамос и цяла минута му чете конско: "Трябва да ми се извиниш! Не съм получавала треньорски указания! Аз не мамя! Предпочитам да загубя! Никога в живота си не съм мамила! Имам дъщеря, която уча да не лъже! Трябва да ми се извиниш!".

След изиграването на още един гейм последва рекламна пауза, а когато предаването беше подновено, зрителите узнаха, че Уилямс е получила още едно наказание, което по правилник означаваше цял гейм в полза на съперничката й. Причината беше нова порция гневни реплики към съдията: "Никога повече няма да се появиш на един корт с мен, докато си жив. Ти си лъжец. Кажи, че съжаляваш или не говори с мен. Как смееш да намекваш, че лъжа? Ти ми открадна една точка. Ти си също и крадец".

Цял гейм наказание досега не се беше налагал на турнир от най-високо ниво, а след като разбра за наказанието, Уилямс напълно изгуби самообладание.

Тя вече беше със сълзи на очи и избухна в нова гневна тирада срещу съдията: "Наказваш ме, защото те нарекох крадец ли? Искам да повикам супервайзъра на турнира!".

Супервайзърът наистина се появи и американката започна да се кара и на него, като освен в кражба и в лъжа, вече обвиняваше Карлос Рамос и в сексизъм: "Подобни неща се случват редовно при мъжете, но те не са наказвани за това. Много мъже казват много неща, но при тях няма значение. Наказвате ме, защото съм жена! Искам да знаете, че не е честно!".

Наказателният гейм в полза на Осака означаваше, че резултатът става 5:3 и това на практика реши мача. В следващия си сервис гейм японката затвори двубоя.

Накрая Серина отказа да се здрависа със съдията, още веднъж му напомни, че й дължи извинение, а даже без да иска бутна опонентката си, която през цялото време в мача запази спокойствие и едва след края избухна в сълзи от радост.

Пред ESPN самият треньор на Уилямс Патрик Муратоглу призна, че й е дал треньорски указания в спорната ситуация, но уточни, че всички в съвременния тенис го правят.

"Тя не видя нищо от това, което й показах. Да, направих го, но тя не видя. 100% от треньорите правят такива знаци по време на мачовете, но не получават санкции от съдията. Смятам, че решението на Карлос Рамос бе прекалено", заяви Муратоглу.

По време на церемонията по награждаването американката постепенно се поуспокои и се изказа дипломатично.

"Нека отдадем заслуженото на победителката. Наоми игра отлично, поздравления", заяви Уилямс. На пресконференцията след мача й беше обяснено, че треньорът е признал даването на указания. Тя обаче отново отрече: "Не знам за какво говори. Ние нямаме сигнали. Не мога да разбера защо би казал подобно нещо. Искам да кажа за себе си, че не съм получавала съвети".

Тя потвърди и становището си относно Карлос Рамос: "Тук съм да се боря за правата на жените, за равенство, за всякакви неща. Аз да го нарека крадец и той да ми наложи наказателен гейм за мен е сексистка проява. Никога не е наказвал с гейм мъж, който го е нарекъл крадец".

В галерията може да видите още моменти от емоционалния срив, който претърпя Серина снощи.