Страхотен Владимир Илиев е световен вицешампион!

Владимир Илиев спечели сребърен медал от Световното първенство в Йостерсунд! Снимка: Getty Images
Владимир Илиев спечели сребърен медал от Световното първенство в Йостерсунд!

Владимир Илиев направи невероятно бягане в индивидуалното състезание на 20 км на Световното първенство в Йостерсунд и спечели сребърен медал, завършвайки с време от 51:51.1 минути.

Българинът финишира на 1:08.7 минути от шампиона Арнд Пайфер от Германия, който грабна златния медал, стреляйки без грешка с 20/20.

На трета позиция остана норвежецът Тарай Бьо - 1:09.1, от победителя и на само четири десети от Владко Илиев. Бьо също завърши с една наказателна минута.

Това е първи медал за България от световни първенства по биатлон при мъжете. Досега най-доброто ни постижение беше шестото място на Красимир Анев от предишното Световно - в Хохфилцен през 2017 г.

Сребърният медал е изравнено най-добро постижение за биатлона ни, като цяло, тъй като имаме още едно сребро от шампионати на планетата, донесено от Цветанка Кръстева през 1989 г.

31-годишният Владко Илиев направи една грешка при четирите си стрелби, която ако не беше направил, можеше да се бори дори и за златния медал.

Великолепният резултат на Илиев идва по-малко от месец след европейската титла на Краси Анев, която също дойде на дългата дистанция.

Димитър Герджиков финишира 21-ви с една наказателна минута. Краси Анев завърши 27-и с две грешки при стрелбата.