Фетел спечели първия старт за новия сезон

Себастиан Фетел спечели състезанието за Голямата награда на Австралия Снимка: Getty Images
Себастиан Фетел спечели състезанието за Голямата награда на Австралия

Германецът Себастиан Фетел с Ферари спечели състезанието за Голямата награда на Австралия в първия старт от новия сезон във Формула 1.

Фетел беше най-бърз с време 1:24.11.670 час.

Победителят в квалификациите Люис Хамилтън с Мерцедес остана втори на 9.975 секунди. Трети се нареди другият пилот на Мерцедес Валтери Ботас с изоставане от 11.250 секунди.

Хамилтън поведе колоната, но не успя да изгради аванс от повече от 2-3 секунди пред Фетел и се принуди да промени тактиката си с по-ранно влизане в бокса още в 18-ата обиколка заради проблеми с износването на гумите.

Германецът поддържаше отлично темпо и завъртя още шест обиколки, в които натрупа достатъчна преднина, за да влезе в бокса, да смени гуми и да излезе на пистата преди британеца.

До края Фетел контролираше състезанието, увеличи аванса си до повече от 10 секунди и триумфира за втори път в Гран при на Австралия след 2011 година. Така той донесе и първа победа за Ферари след 18-месечна пауза.

Трикратният световен шампион Хамилтън трябваше да се задоволи с второто място, а Валтери Ботас записа подиум в дебюта си за Мерцедес.

Финландецът Кими Райкьонен, който донесе предишната победа за Ферари в Мелбърн през 2007 година, финишира четвърти на 22.393 секунди. Шестицата допълниха Макс Ферстапен с Ред Бул и Фелипе Маса с Уилямс.