Вратар закопа Русия, Мексико елиминира домакините

Нападателят на руснаците Фьодор Смолов е съсипан от отпадането на отбора си, който рухна напълно през второто полувреме днес Снимка: Getty Images

Мексико е на полуфинал за Купата на конфедерациите, след като изхвърли от надпреварата домакина Русия.

Мексиканците победиха с 2:1 Сборная в решителния мач от група "А" на турнира и завършват на второто място в групата след Португалия, която ги задмина единствено по голова разлика.

Срещата в Санкт Петербург започна силно за Русия, а отборът гонеше задължителна победа срещу Мексико. В 25-ата минута Самедов завърши малко щастлива атака на тима си с прецизен диагонален удар и откри резултата.

Само пет минути по-късно обаче, Нестор Араухо изравни след много техничен удар с глава в далечния ъгъл на Игор Акинфеев.

През второто полувреме руснаците рухнаха напълно и загубиха мача след груби грешки в две решаващи ситуации. В 52-ата минута вратарят Акинфеев не прецени една дълга топка и позволи Ирвинг Лосано да го изпревари и да вкара в опразнената му врата за 2:1.

Малко по-късно мексиканците отново вкараха, но след справка с видеоповторението голът беше правилно отменен заради засада. В 68-ата минута опитният Юри Жирков вкара лакът в лицето на съперник и получи втори жълт картон, а с човек по-малко Русия нямаше как да стигне до обрат и логично загуби срещата.

В другия мач от групата Португалия очаквано мина без особени затруднения през аутсайдера Нова Зеландия с убедително 4:0.

Кристиано Роналдо откри резултата от дузпа в 33-ата минута, а пет минути по-късно Бернардо Силва удвои. В последните десет минути на втората част Андре Силва и Нани отбелязаха по още един гол и португалците вече очакват своя съперник на полуфинала.