Тотнъм умее да играе, но Юве умее да страда: 5 извода след големия сблъсък в Шампионската лига

Емоционалният мач беше решен за три минути през второто полувреме. Игуаин първо изравни, проявявайки нюха си пред гола, а после изведе сънародника си Дибала, който завърши брилянтно единственото си реално положение за 90-те минути. Ето пет извода от случилото се на "Уембли"  Снимка: Getty Images
1. И двата отбора заслужават похвали – сблъсъкът просто си заслужаваше

Тотнъм и Ювентус определено не разочароваха и в двата двубоя и предложиха очаквания сблъсък на футболни философии, на игрови стилове, на опита срещу младостта. И двата отбора заслужават похвали, но за съжаление от срещата им може да има само един победител.

Красивото в тези два мача беше, че съперниците получиха шанса да покажат това, в което са най-силни. Тотнъм умее да доминира и комбинира по радващ окото начин, Юве обаче също толкова добре умее да страда – и просто да печели, независимо как. Дори да е останал някой, който още подценява „шпорите”, той би трябвало да признае, че отборът на Почетино надигра европейски гранд в два мача. И показа, че представянето срещу Реал Мадрид в групите не е било случайно. От своя страна, „бианконерите” доказаха, че времето на този техен състав не е изтекло и никой не трябва да ги отписва.
Снимка: Getty Images

2. Гостите направиха фокус с класирането си

Трудно е за проумяване как Юве успя да се промъкне напред след два такива мача. Снощи „бианконерите” изглеждаха сигурни мъртъвци до 64-ата минута, а след триминутното им събуждане вече беше достатъчно само да удържат до края на мача. На „Ювентус Стейдиъм” те отново бяха надиграни през целия мач, с изключение на първите десетина минути, когато отбелязаха двата си гола.

В реванша всичко беше срещу тях. Алегри трябваше да заложи на невъзстановените Игуаин и Дибала, пълни анонимници през цялото време, освен в онези магически три минути, когато донесоха скъпоценния обрат. Преди това защитата видимо се огъваше пред скоростта и фантазията в атаките на Тотнъм, а бранители като Киелини и Бардзали устояха единствено с характер и непримиримост срещу Сон, Кейн, Ериксен и останалите в бяло. Беше малко чудо, че Юве въобще успя да се задържи в мача след един час игра – но видяхме какво стана после.

3. Юве просто изчака Тотнъм да се наиграе и го отстреля

Казаното дотук въобще не означава, че „Старата госпожа” не заслужаваше да продължи. Ювентус изнесе лекция на Тотнъм по ефективен футбол и за пореден път показа колко е важен опитът в евротурнирите. Тотнъм играеше, плетеше красивите комбинации, показа толкова класа, скорост и страст... докато Юве просто изчака противника да се оголи, отстреля го и отмина нататък. Този безскрупулен стил на игра направи Юве хегемон в Италия и го изкачи до финала на Шампионската лига миналата година.

Независимо че сега не са в най-доброто си състояние, „бианконерите” още са способни да измъкват нужните резултати от мачове, в които страдат неимоверно. А в Шампионската лига това качество има по-голяма тежест от красивия футбол.

4. Тотнъм трябва да се поучи от наивното отпадане

Поне част от неутралните зрители сигурно изпитват съжаление, че повече няма да наблюдават Тотнъм в Шампионската лига този сезон. Колкото и добри впечатления да оставиха англичаните обаче, те не издържаха големия изпит срещу Юве и могат да се сърдят само на себе си. Прекрасното първо полувреме на „Уембли” изглежда ги заблуди и те пропиляха всичко точно в момента, когато държаха своята съдба в ръцете си. Имаха изгодното 2:2 от първия мач, имаха гол преднина и изнемогващ съперник, на когото трима от защитниците и един от халфовете висяха с жълти картони.

Именно тогава обаче Тотнъм не успя да довърши противника, отслаби натиска и позволи на „Старата госпожа” да се върне в мача. Внезапно вече нямаше значение какво са постигнали „шпорите” дотук – те разбраха как в Шампионската лига за 180 секунди можеш да загубиш спечеленото от над 150 минути в сблъсъка допреди това.

5. Съдиите не успяха да развалят мача

Единствените, които не бяха на нивото на мача, се оказаха съдиите. С поредица от важни грешки те можеха да опропастят напълно двубоя, но за щастие гафовете останаха на заден план и не се оказаха решаващи. Тотнъм можеше да получи дузпа още в началото за двойна игра с ръка на Киелини, после реферът Шимон Марчиняк беше длъжен да посочи бялата точка в полза на гостите – когато Вертонген очевидно препъна Дъглас Коща. Това стана точно пред допълнителния съдия зад вратата. Накрая, при изстрела на Кейн в гредата, страничният съдия някак пропусна да види явната засада, в която се намираше звездата на Тотнъм. Сантиметри разделиха Кейн от това да отбележи попадението, което да вкара мача в продължения.

В последните години в Шампионската лига се нагледахме на мачове, решени от съдийски недоглеждания, но винаги остава надеждата, че на следващ етап представянето на реферите ще се подобри. Все пак предстоят най-интересните и решителни двубои.

Тотнъм игра, Юве победи.

В прекрасен мач реванш от 1/8-финалите в Шампионската лига Ювентус направи обрат за 2:1 срещу Тотнъм на „Уембли" и се класира на 1/4-финал с общ резултат 4:3.

Домакините тотално надиграха съперника през първото полувреме и поведоха в 38-ата минута с гол на Хюн-Мин Сон, но после бяха шокирани за три минути между 64-ата и 67-ата.

Ювентус внезапно нанесе своя удар и незабележимите дотогава Гонсало Игуаин и Пауло Дибала изведоха „бианконерите" напред. До края Юве удържа в защита срещу атаките на Тотнъм, които вече нямаха същата острота, както през първата част.

Накрая Хари Кейн можеше да прати мача в продължения, но ударът му срещна гредата.

Кой заслужаваше повече да продължи напред в непредсказуемия сблъсък? Как въобще успя Юве да се измъкне от ситуацията, която на моменти изглеждаше безнадеждна, и какво не достигна на Тотнъм?

Вижте в галерията пет основни извода от мача и отговорите на тези въпроси.