Волейболистите на финал в Баку

Националният ни отбор по волейбол ще спори за златните медали в Баку след победа с 3:2 гейма над Полша

Гологлавите български „лъвове“ ще се борят за златните медали на първите по рода си Европейски олимпийски игри. Възпитаниците на Ники Желязков спечелиха полуфиналния си сблъсък срещу Полша след изключителна петгеймова драма с 3:2 (25:14, 19:25, 25:22, 23:25, 15:13) гейма.

Двубоят започна прекрасно за отбора ни. Волейболистите взеха аванс още в началото и не изпуснаха инициативата до края на първата част. Поляците направиха много грешно отигравания, заради което и резултатът бе толкова разгромен. Геймът приключи с нова неточност на поляците и националите ни затвориха първата част на с 25:14.

Във втория гейм обаче поляците намалиха грешките до минимум. Започнаха да вкарват много силни удари, хванаха и няколко пъти на блокада българската атака и изравниха резултата след 25:19.

В третия националите ни отново взеха инициативата. Поведохме с четири точки на първото техническо прекъсване, а при второто водехме с 16:14. След това поляците тръгнаха по-силно и дори поведоха с 20:19, но „лъвовете“ успяха да се съберат и след 25:22 поведоха с 2:1 гейма.

Поляците обаче отново изравниха резултата и мачът влезе в тайбрек.

В четвъртата част нашите не започнаха убедително и изоставахме в резултата по време на целия гейм. При 23:17 за Полша волейболистите ни направиха пет поредни точки, но все пак поляците успяха да вземат четвъртия гейм с 25:23.

В решителния гейм поведохме рано с 3:1, но след два последователни аса Полша взе инициативата и прекъсването дойде при 8:7 в тяхна полза. Капитанът Алексиев сбърка следващата атака и преднината на поляците стана две точки. В следващите разигравания обаче успяхме да изравним на 10:10 точно след интелигентна атака на Алексиев.

Капитанът Тошко Алексиев се превърна в истински супермен в следващите секунди, като направи единичен блок за 11:10, а 12:10 в наша полза дойде отново след негова атака.

След това тайбрекът продължи точка за точка. Българите удържаха преднината си и след 15:13 в последната част спечелиха мача с 3:2 гейма.

Финалът е в неделя от 11:00 часа срещу победителя от другата полуфинална двойка Русия – Германия.