Обяснено: Защо сблъсъците Юнайтед - Барселона и Арсенал - Наполи бяха "обърнати"

Оле Гунар Солскяер и Манчестър Юнайтед ще трябва да гостуват на "Камп Ноу" в реванша Снимка: Getty Images

Жребиите за четвъртфиналите в Шампионската лига и Лига Европа произведоха интересни казуси.

Цели шест английски отбора ще вземат участие в двата европейски клубни турнира, което не се е случвало от сезон 1970/71. За първи път от 2008/09 пък ще гледаме четири английски тима сред последните осем в Шампионската лига.

Толкова много отбори от Висшата лига доведе и до промяна в жребия.

Манчестър Юнайтед изтегли Барселона и според жребия трябваше да гостува в първия мач, а в реванша да има домакинското преимущество на „Олд Трафорд“. Двубоят обаче бе „обърнат“ и сега Барса ще гостува в първия мач, а реваншът ще се играе на „Камп Ноу“.

Защо се случи така?

Тъй като Манчестър Сити също се класира за четвъртфиналите, където пък си уреди изцяло английски сблъсък с Тотнъм, властите в града бяха категорични, че няма как да се справят с две гостуващи агитки по едно и също време.

Жребият обаче определи и Юнайтед, и Сити да домакинстват в реваншите. И тук на помощ дойде правилото на УЕФА, което даде предимство на „гражданите“.

Според правилата на Европейската футбола централа в подобни случаи, предимство има отборът, завършил по-високо в класирането през миналия сезон в домашното първенство.

Сити стана шампион във Висшата лига през 2017/18, докато Юнайтед завърши втори и заради това жребият на Пеп Гуардиола и неговия тим не бе променен, а при този на Юнайтед и Барса настъпи разместване.

Същото правило влезе в сила и при жребия за четвъртфиналите в Лига Европа и отново засегна английски отбори. Там Челси се падна със Славия Прага, а за Арсенал предстои тежък сблъсък с Наполи. И двата отбора трябваше да домакинстват в реванша, но отново – няма как два мача с такъв заряд да се играят по едно и също време в Лондон.

Така Арсенал трябваше да се примири, че ще загуби домакинското предимство в реванша и ще домакинства в първия мач, защото през миналия сезон завърши шести във Висшата лига, а Челси беше пети.

Междувременно, станаха ясни датите и часовете за четвъртфиналите в Шампионската лига, а те са, както следва:

Всички мачове са с начален час 22:00 ч.

Четвъртфиналите от Лига Европа пък ще се играят на 11 април, а реваншите са точно седмица по-късно. И там срещите започват в 22:00 ч.