Приказка без край! Уелс сломи Белгия, чака ни сблъсък Бейл - Роналдо

Уелс пренаписа футболната си история.

Красивата приказка за Уелс на Евро 2016 продължава! Макар че предварително бяха сочени за аутсайдери, "драконите" сломиха с 3:1 Белгия в Лил и се класираха за исторически първи полуфинал на голям футболен форум.

На предпоследното стъпало по пътя към трофея ги очаква Португалия - тим, който още няма победа в рамките на редовните 90 минути. Голямата интрига в двубоя ще бъде сблъсъкът между звезите на Реал Мадрид - Гарет Бейл и Кристиано Роналдо.

Мачът започна точно според очакванията - "червените дяволи" не се разделяха с топката и безцеремонно се настаниха в полето на съперника. В 7-ата минута голът се размина на косъм - Ромелу Лукаку центрира отляво и Яник Караско се озова в идеална позиция. Уейн Хенеси обаче спаси удара му, а добавката на Тома Моние бе отразена от голлинията.

Малко по-късно обаче неизбежното се случи - Раджа Наинголан изстреля снаряд от около 23 метра, който влетя в горния десен ъгъл въпреки отчаяното усилие на Хенеси. И докато ексцентричният халф на Рома и съотборниците му празнуваха, белгийските фенове потриваха ръце в очакване на още попадения.

Постепенно обаче тимът на Марк Вилмотс се дръпна назад, а "драконите" започнаха да поглеждат и напред. В 26-ата минута Нийл Тейлър бе намерен перфектно от Аарън Рамзи и насочи топката във вратата, но Тибо Куртоа се хвърли като пантера и изби с една ръка. Нямаше обаче кой да спаси Белгия в 33-ата минута, когато Рамзи центрира от корнер и капитанът Ашли Уилямс бе безпощаден с глава.

На почивката Вилмотс извърши смяна, иронично приветствана от британските медии - Маруан Фелайни влезе вместо Караско. Белгийците веднага се хвърлиха напред и Лукаку изтърва златна възможност след центриране на Моние. Скоро след това Кевин де Бройне стреля над гредата, а Еден Азар също пропусна със сантиметри да изведе тима си напред.

И точно когато изглеждаше, че уелсците са в нокдаун, Хал Робсън-Кану сътвори шедьовър. Нападателят получи подаване от Рамзи и с елегантно завъртане са освободи от трима защитници, преди да пусна топката край плонжа на Куртоа.

Щурмът на белгийите не закъсня, но реални ситуации почти липсваха. При най-чистата от тях тъкмо Фелайни можеше да изравни с глава. Уелс се защитаваше организирано и с цената на всичко. Включително и с жълт картон на властелина на асистенциите на Евро 2016 Рамзи, който ще пропусне полуфинала.

И докато в безсилието си белгийците претендираха за няколко дузпи, пет минути преди края резервата Сам Воукс сложи точка с красиво попадение с глава. А отбор от Великобритания стигна до топ 4 на континентален шампионат за първи път от 20 години. На Евро 1996 домакинът Англия отпадна на същата фаза след дузпи от Германия.