Франция - Румъния 2:1. Евро 2016 стартира с драма пред 80 000

Франция стартира с инфарктна победа срещу Румъния.

Домакинът и основен фаворит на букмейкърите за титлата на Евро 2016 Франция измъкна инфарктна победа с 2:1 над коравата Румъния в мача на откриването.

Оливие Жиру се разписа с глава в 58-ата минута, но еуфорията продължи кратко. Богдан Станку изравни от дузпа и северните ни съседи бяха съвсем близо до скъпоценна точка. Минута преди края на редовното време обаче най-добрият на терена - Димитри Пайе, взриви 80 000 на "Стад дьо Франс" с брилянтно попадение.

Румънците можеха да поведат в самото начало - след ъглов удар Станку се озова на два метра пред голлинията, но стреля право в тялото на Юго Лорис. След това Жиру стреля встрани с глава от идеална позиция.

В 14-ата минута Антоан Гризман нацели лявата греда на Чиприян Татарушану, а в 36-ата нападателят на Атлетико Мадрид по чудо не откри резултата, след като ударът му бе отклонен от защитник.

Втората част стартира с нова опасност за гостите - отново Станку овладя на гърди в наказателното поле, но акробатичното му изпълнение прати топката в аут.

После дойдоха силните минути на Франция - последователни пропуски направиха Жиру и Пол Погба. Централният нападател на Арсенал най-после се разписа, след като надскочи Татарушану. Вратарят напразно претендираше за нарушение във въздуха.

В 64-ата минута реферът Виктор Касай отсъди дузпа за Румъния, след като Патрис Евра препъна Николае Станчу. А Станку хладнокръвно превърна наказателния удар в гол.

Селекционерът на Франция Дидие Дешан пусна в нападение младите таланти Кингсли Коман и Антони Марсиал вместо Жиру и Гризман. Трибуните вече бяха замлъкнали, когато Пайе се разписа с фантастичен изстрел извън наказателното поле.

Така "петлите" поведоха в група А с първите си 3 точки, а Румъния ще трябва да се бори с Швейцария и Албания за класиране в следващата фаза.