Топ 10 на най-великите мачове във Висшата лига

Незабравим кадър от средата на 90-те години на миналия век, когато Ливърпул често бе въвлечен в голови трилъри. Вижте галерията.
10. Манчестър Юнайтед - Арсенал 8:2, 28 август 2011 г.
Най-тежката загуба за Арсен Венгер за всичките му две десетилетия начело на Арсенал. С хеттрик се отчете Уейн Рууни.
9. Манчестър Сити - Фулъм 2:3, 26 април 2008 г.
В състава на домакините цял мач играе Мартин Петров. Сити повежда с 2:0 още до 20-та минута, но лондончани стигат до обрат. Диоманси Камара връща един гол за заплашения от изпадане Фулъм, а Дани Мърфи се разписва за 2:2. В последните секунди на двубоя Камара се разписва още веднъж и в крайна сметка лондончани се спасяват от изпадане по голова разлика за сметка на Рединг.
8. Нюкасъл - Арсенал 4:4, 5 февруари 2011 г.
Нюкасъл става първият отбор в историята на Висшата лига, който наваксва изоставане от 0:4. През второто полувреме Абу Диаби е изгонен и "свраките" отбелязват 4 попадения след 67-та минута.
7. Тотнъм - Манчестър Юнайтед 3:5, 29 септември 2001 г.
Тотнъм води на почивката с 3:0 след голове на Римчардс, Фърдинанд и Циге, но през второто полувреме получава във вратата си пет безответни гола. Коул, Блан и Нистелрой изравняват резултата 18 минути преди края. Верон и Бекъм добавят по още един гол за историческия обрат. Снимка: Getty Images
6. Уигън - Уест Хем 3:2, 15 май 2011 г.
Пролетта на 2011-а предложи изключителна битка за спасение в Премиършип. В предпоследния кръг се срещнаха два от борешите се за мястото си в елита тимове. Лондочани повеждат с 2:0, но Уигън се добира до победата. В крайна сметка Адикс спасява кожата, а "чуковете" изпадат.
5. Кристъл Палас - Ливърпул 3:3, 5 май 2014 г.
Седмица по-рано Ливърпул губи с 0:2 от Челси на "Анфийлд", което позволява на Манчестър Сити да оглави класирането два кръга преди края. Все пак надежда има и "червените" трябва да се борят докрай. Ливърпул повежда с 3:0 на "Селхърст парк", но си тръгва само с точка.
4. Арсенал - Лийдс 2:3, 4 май 2003 г.
Арсенал се бори за титлата, докато Лийдс - за спасението си. Хари Кюъл дава преднина на гостите, но Тиери Анри изравнява. Йън Харт вкарва от фаул за 1:2, но Бергкамп отново възстановява равенството. Лондончани пропускат няколко положения, което се оказва фатално и Видука вкарва за 2:3 и поднася титлата на Манчестър Юнайтед.
3. Арсенал - Манчестър Юнайтед 2:4, 1 февруари 2005 г.
Мачът е краят на епохалното съперничество между Патрик Виера и Рой Кийн, които се изправят един срещу друг за последен път. Виера бележи за 1:0, след което Ашли Коул си отбелязва автогол, но Бергкамп вкарва втори гол за лондончани преди почивката. Кристиано Роналдо се развихря през второто полувреме и с два гола обръща резлутата, а Джон О`Ший оформя крайното 2:4.
2. Ливърпул - Нюкасъл 4:3, 3 април 1996 г.
Ливърпул печели трилъра със 7 гола и запазва живи надеждите си за титла. Роби Фаулър се разписва за домакините, но следват голове на Лес Фърдинанд и Давид Жинола за 1:2. Фаулър прави 2:2, но Фаустино Асприля отново дава аванс на гостите. Стан Колимор дарява трите точки на Ливърпул с две попадения и слага точка на спора.
1. Манчестър Сити - Куинс Парк Рейнджърс 3:2, 13 май 2012 г.
Сити се нуждае от задължителна победа, за да стане шампион и всичко върви по план, след като с гол на Сабалета води с 1:0 на почивката. Лондончани обаче стигат до обрат. Джеко се разписва за 2:2 във втората минута на добавеното време, но изглежда, че вече е твърде късно. Агуеро обаче стига до исторически гол в последните секунди и малко по-късно Сити вдига титлата. Снимка: Getty Images

Невероятни голове, късни развръзки, обрати... Висшата лига винаги е готова да ни предложи повече от това, до което се разпростира въображенето ни.

И това е основната причина толкова да обичаме футбола от Острова.

За 24 години от основаването на Премиършип се изиграха хиляди мачове - много от тях паметни.

Sportsmail се зае с амбициозната задача да събере най-великите двубои от 1992-а насам.