Серина надви сестра си, грабна титлата и отново е №1 в света

Серина смаза конкуренцията в Мелбърн и не загуби нито сет в турнира. Тя си върна водачеството в ранглистата и надмина по титли Щефи Граф Снимка: Getty Images

Серина Уилямс победи сестра си Винъс с 6-4, 6-4 на финала на Australian Open и излезе еднолично на върха по спечелени титли от Големия шлем в Оупън ерата.

Легендарната американка вече има 23 „мейджъра" на сметката си и изпревари с един германката Щефи Граф, с която от Уимбълдън миналия сезон деляха първата позиция.

Нещо повече - Серина вече е само на един трофей от Маргарет Корт, която пише история през 60-те и началото на 70-те на миналия век и приключва кариерата си с 24 трофея.

По-малката от двете сестри Уилямс ще си върне и първата позиция в световната ранглиста, която бе отстъпила на Анджелик Кербер.

В днешния финал двете сестри започнаха нервно и двубоят тръгна с четири поредни пробива. Серина беше агресивна на ретур и неубедителна в подаванията си. Още в третия гейм тя показа, че е неспокойна, след като счупи ракетата си, подведена от топката, която закачи филето и влетя неспасяемо в полето.

След 2-2 Винъс най-накрая удържа подаването си, а първи спечелен сервис гейм записа и Серина. След това тя нанесе удара, който реши първата част. По-голямата от сестрите направи двойна грешка за 30-40 и малко по-късно бекхенд уинър профуча край нея за нов пробив и 4-3 за Серина. Без нови брейкболи първата част приключи с 6-4 за малко повече от 40 минути.

51 пък бяха изминали от началото, когато Винъс допусна нова двойна грешка за 0-40 в третия гейм на втория сет и Серина имаше нови три възможности за ранен пробив. С перфектно сервиране обаче 36-годишната ветеранка се отърва.

Малко по-късно със силен гейм на ретур Серина проби за 4-3 и се приближи на два гейма от 23-та титла. Затвърждаването бе рутинно - с гейм на нула, и изглеждаше, че приключването на финала е само формалност.

Винъс взе деветия гейм, за да остане още малко в мача, а при 30-30 в десетия гейм прати форхенд в мрежата. Серина имаше първа шампионска точка и секунди по-късно узакони седмата си титла в Мелбърн, без да загуби сет през изминалите две седмици.