Португалия пак не би, но отива на 1/2-финал

01.07.2016, 00:47 (обновена 02.07.2016, 17:36)

1 от 22 снимки Назад Напред

евро 2016, полша, португалия

Португалия ще играе на европейски полуфинал за пети път в историята.

Португалия стори нещо немислимо - класира се за полуфиналите на Евро 2016 без нито една победа в рамките на 90 минути! Тимът на Фернандо Сантош пречупи Полша след изпълнение на дузпи и очаква Белгия или Уелс.

Редовното време на стадион "Велодром" в Марсилия завърши 1:1 с попадения на двама бъдещи съотборници в Байерн Мюнхен - Роберт Левандовски и Ренато Санчес.

Точно 100 секунди бяха необходими на Левандовски, за да отбележи първия си гол на европейско първенство. Нападателят засече перфектно подаване на Камил Гросицки отляво.

Португалците опитаха бърз отговор и се настаниха в полето на съперника, но там само се лутаха безидейно. Поляците организираха опасни контраатаки, а Левандовски и Аркадиуш Милик стреляха при всяка възможност.

След половин час игра Кристиано Роналдо бе повален от Михал Паздан при борба за висока топка в наказателното поле, но германският рефер Феликс Брих не реагира въпреки бурните (и съвсем основателни) протести на звездата.

Малко по-късно Португалия все пак изравни благодарение на Санчес. Новата перла шутира от границата на наказателното поле и след рикошет в защитник топката стана невъзможна за Лукаш Фабиански. Така детето-чудо (18 години и 316 дни) се превърна в най-младия голмайстор в елиминационната фаза на континенталните шампионати.

Статистиката на почивката потвърди впечатлението, че Санчес е най-активен на терена - най-много докосвания (50) и най-много пасове (35) с най-висок процент на прецизност (94,3).

В 56-ата минута Роналдо бе изведен от Нани отляво и от малък ъгъл стреля разочароващо встрани от вратата, вместо да опита подаване към нахлуващия Жоао Марио. Това бе 44-ият му удар от началото на Евро 2016.

В 64-ата минута десният бек на "мореплавателите" Седрик Соареш завърши добра атака с топовен шут, но снарядът прелетя встрани от вратата за облекчение на плонжиралия Фабиански.

След това дойде ред за впечатляваща полска комбинация, при която Милик се озова на добра позиция и мигновено стреля, но Руи Патрисио се намеси на ниво.

Десетина минути преди края Пепе пресече пас в средата на терена, напредна мощно и опита да намери Роналдо. Артур Йеджейчик предотврати опасността с решителен шпагат, но прати топката на сантиметри от гредата - автоголът висеше на косъм.

В 86-ата минута всичко можеше да приключи - Роналдо се измъкна след прехвърлящ пас на резервата Жоао Моутиньо, но не успя да уцели топката във въздуха и изтръгна поредна въздишка на разочарование от трибуните. След нескопосаното изпълнение на капитана вече бе ясно - предстоят продължения, втори поред и за двата тима. А Португалия остава без победа (в редовното време, разбира се) и след петия си мач от турнира.

Допълнителните 30 минути предложиха само неособено вълнуващи далечни удари на Милик и Нани, а телевизионните зрители вероятно инстинктивно са посягали към дистанционното, за да превъртят направо към дузпите.

Интересно стана само в 110-ата минута - полугол фен успя да пробие охраната и спринтира право към Кристиано, който го финтира с ловко движение. Десетина стюарди подгониха натрапника и го изведоха под бурни аплодисменти от трибуните.

Роналдо най-после опъна мрежата, като вкара първата дузпа с безмилостен удар в десния ъгъл. Левандовски също бе безгрешен и изравни.

После топката взе Ренато Санчес, който не трепна от огромната отговорност и я забоде под гредата. Милик също бе хладнокръвен за общ резултат 3:3.

Моутиньо на свой ред бе безапелационен и изкупи греха си отпреди четири години, когато негов пропуск се оказа фатален за Португалия. Камил Глик също не сгреши за Полша.

Нани реализира технично и постави под напрежение Якуб Блашчиковски, който се пречупи и Руи Патрисио отрази удара му с блестящ рефлекс. А героят от осминафинала срещу Хърватия - Рикардо Куарешма, сложи точка на спора.

Любпитното е, че поляците си тръгват без загуба...

Вижте повече в галерията.

Oще: евро 2016  кристиано роналдо  полша  португалия  ренато санчес  роберт левандовски