Вековно съперничество: Топ 10 на голямото дерби Англия - Шотландия

Англия – Шотландия 1:2, 4 юни 1977 г.

Шотландските запалянковци проявяват небивал интерес към приятелския мач на „Уембли”. Заради очакваната инвазия на неприятелски фенове от север, властите в Англия предприемат крути мерки. В деня на мача транспортът от Глазгоу към Лондон е силно ограничен, което не попречва на 30 000 шотландци в карирани полички да се изтърсят на стадиона. Гордън Макуин и Кени Далглиш вкарват два страхотни гола във вратата на Рей Клемънс, а чак към края Мик Ченън връща едно попадение. Въодушевени, ордите шотландски запалянковци нахлуват на терена, натрошават металните греди и изскубват тревата от чимовете. Всеки от тях си отнася поне стрък трева от „Уембли” за спомен от историческата победа. Някой си Джок от Дънди дори се прибира у дома си с мома англичанка, която успява да забърше по някакъв начин на трибуните. Бракът се оказва устойчив, с три деца и седем внуци. Засрамен, мениджърът на Англия Дон Реви подава оставка.
Снимка: Getty Images
Шотландия – Англия 0:0, 30 ноември 1872 г.
4000 зрители плащат входна такса по един шилинг за място около игрището на „West of Scotland Cricket Club” в Глазгоу за първия мач между национални отбори в света. Целият шотландски тим е съставен само от играчи на най-силния им отбор в онези времена Куинс Парк и играе в тъмносини екипи. Англичаните са от девет различни клуба, излизат в бяло, с шапки на главите. Гостите използват дръзка схема на игра с един защитник, един полузащитник и осем души в нападение, докато шотландците прилагат вариант 2-2-6. Играта почва с 20 минути закъснение заради мъглата, разсеяна в крайна сметка от пороен дъжд. Преди почивката арбитърът от Шотландия Уйлям Кей не зачита гол на сънародниците си с мотив, че топката не е преминала линията. През втората част удар на Робърт Леки от домакините среща лентата, която в онези години замества напречната греда. Дербито завършва без гол и без победител.
Англия – Шотландия 4:2, 8 март 1873 г.
Първият двубой на английска територия събира между 2500 и 4000 зрители според различните източници на „Surrey Cricket Ground” в Лондон. За организирането му са нужни цели три месеца, но след неговия край никой няма да съжалява, че е присъствал на вълнуващия футболен сблъсък. Войникът от трети батальон на гренадирската гвардия Уилям Кейниън–Слейни записва името си като първия голмайстор за Англия още в началото. Същото, но за Шотландия, прави след него лейтенантът от армията на Великобритания Хенри Рени-Тейлайър. В крайна сметка англичаните стигат до победата с още един гол на Кейниън-Слейни и попадения на Александър Бонсър и Чарли Ченъри, докато за гостите е точен Уилям Гиб. „Футболът е игра, която може да заеме своето място сред водещите забавления”, коментират британските вестници.
Англия – Шотландия 1:5, 31 март 1928 г.
Преди мача никой не предполага, че шотландците са способни да победят Англия на „Уембли” в двубоя от първенството на британските нации. Излизащият в Глазгоу вестник „Дейли Рекърд” предрича голям разгром за сънародниците си, още повече, че в английския състав има четирима национали от най-силния в онези години отбор на Хъдърсфийлд, плюс вкаралия 60 гола през сезона Дикси Дийн от Евъртън. Драмата за 80-те хиляди зрители на „Уембли” почва още от първите минути, когато Били Смит удря гредата зад шотландския вратар Джак Харкнес. В следващата атака Алекс Джаксън открива резултата за гостите, а до почивката Алекс Джеймс добавя други два в актива на Шотландия. Още два гола на двамата след антракта съвсем омърлушват английските запалянковци, а почетното попадение на Боб Кели за Англия не грее никого. „Магьосниците от „Уембли” победиха Англия”, тръби „Дейли Рекърд” след великия мач.
Англия – Шотландия 9:3, 15 април 1961 г.
Шотландците претърпяват най-тежкото си поражение за всички времена срещу Англия в двубоя от турнира на британските нации, който трябва да определи новия носител на купата. 97 000 зрители на „Уембли” стават свидетели на изумителен спектакъл с общо 12 гола. Над всички е Джими Грийвс от Тотнъм, който завършва двубоя с хеттрик. Особено забележително е второто полувреме, когато вратарят на Шотландия Франк Хефи получава пет гола само за 11 минути игра! Неспособен да понесе този позор и шегите от сорта „Колко е часът? Девет и Хефи!”, клетникът емигрира чак в Австралия. 34-годишната кралица Елизабет II връчва купата на капитана на Англия Джони Хейнс.
Англия – Шотландия 2:3, 11 април 1967 г.
Шотландската разплата за деветте гола на „Уембли” идва шест години по-късно, отново на същия стадион. Враждуващите съседи се падат в една група в квалификациите за Евро `68. Англичаните, спечелили световната титла няма и година по-рано, вървят без загуба в серия от цели 19 последователни мача. Само че този път шотландците са господари на „Уембли”. Над всички е техният Денис Лоу от Манчестър Юнайтед, бъдещ носител на „Златната топка”. Превъзходството на гостите е толкова голямо, че в един момент от мача шотландецът Джим Бакстър решава да покаже на публиката способностите си да жонглира с топката, макар и с цената да спре играта. „Победихме световните шампиони, едва ли някога ще бъдем способни да играем по-добре”, разправя капитанът на Шотландия Джон Крейг. Група зевзеци от Глазгоу дори обявяват своя тим къде на шега, къде наистина, за неофициален световен шампион по футбол. Логиката е като в бокса – титлата отива за този, който победи носителя на титлата. Радостта им обаче не трае дълго, на 10 май 1967 г. насред Глазгоу Съветският съюз ги сразява с 2:0.
Шотландия – Англия 0:2, 27 май 1989 г.
До този ден, от 1872 г. насам, двата отбора играят всяка година помежду си, освен в годините на войните. Това е последният двубой от тази забележителна ежегодна серия на съперничеството, която след това прекъсва. Мачът е от турнира „Роуз Къп”, кратко просъществувала надпревара между Англия, Шотландия и гостуващ тим от Южна Америка. Мениджърът на англичаните Боби Робсън е лишен за битката на „Хемпдън парк” в Глазгоу от футболистите на Ливърпул и Арсенал, тъй като двата отбора играят същата седмица отложен мач, от който ще се реши новият шампион. Победата пред 64 000 зрители е изкована с два гола на Крис Уодъл от Тотнъм на Стив Бул от омразния на всички англичани Уувърхемптън.
 Англия – Шотландия 2:0, 15 юни 1996 г.

Последната конфронтация между двата отбора на големи финали. За англичаните на Евро `96 залогът е много голям, тъй като при победа ще завършат на първо място в групата си и ще играят в четвъртфинала срещу Испания. Освен това са и домакини на своя „Уембли”. Първото полувреме приключва без гол, но малко след почивката Алън Шиърър вкарва първия гол за родината си след убийствен удар с глава. След него герой става и вратарят на Англия Дейвид Сиймън, спасил дузпата на Гари Макалистър. Всичко приключва с втория гол на Пол Гаскойн, считан за един от най-красивите в кариерата му. При изпълнението Газа връзва на фльонга Колин Хендри, забива топката в ъгъла и подсигурява победата за Англия. Мачът е предшестван от истинско нашествие на шотландски запалянковци, които се къпят във фонтаните в Лондон, а най-смелите от тях дори успяват да се покатерят върху статуята на адмирал Нелсън.
Снимка: Daily Mail
Шотландия – Англия 0:2, 13 ноември 1999 г.
По ирония на жребия големите съперници от Острова трябва да играят бараж за участие на Евро `2000. В първия мач на „Хемпдън парк” в Глазгоу два гола на Пол Скоулс предрешават класирането на англичаните в европейските финали. Шотландците поне съумяват да излязат с чест от битката, като печелят реванша в Лондон с 1:0 след гол на Дон Хътчисън, който обаче не стига за нищо. От шотландския тим единственият щастлив е Джон Колинс, за когото това е последното участие с националния екип. „Излязох от терена, докато слушат как нашата публика пее песните си, докато англичаните си заминаха разочаровани от загубата”, казва халфът на Евертън. Тъй като това е последният мач за миналия век, медиите го определят като най-голямото дерби на Европа за всички времена. Споменава се и фактa, че именно този мач е привлякъл рекордните за континента 149 415 зрители през 1937 г. в Глазгоу, когато Шотландия бие 3:1.
Англия – Шотландия, 11 ноември 2016 г.
Мачът тази вечер още не е започнал, но „Тартановата армия” вече превзе Лондон. Повече от 20 000 карирани типове окупираха „Трафалгар скуеър” и държаха ръцете си както Мел Гибсън в „Смело сърце”. Така е днес, така е било и преди. Дейвид Мойс, шотландският мениджър на Съндърланд, свидетелства: „И навремето беше същото. Изсипвахме се с хиляди в Лондон. Седалките на всички автобуси бяха заети от шотландци, а при онова пиене на бира се налагаше рейсовете да спират през 15 минути, за да се облекчават феновете по пътя. Млади момчета и по-възрастни мъже вдигахме поличките си…” Остава да разберем кой ще бъде победител в дерби №113!

Тази вечер „Уембли” ще бъде арена на най-старото футболно дерби в света: Англия срещу Шотландия.

Няма и месец след като шотландците заплашиха да организират втори референдум за отделянето си от Великобритания (естествено, по вина на англичаните заради техния „Брекзит”), сега двете страни ще се изправят за 113-ти път една срещу друга на футболното поле. Този път в двубой от световните квалификации за шампионата в Русия през 2018 г.

От първия мач помежду им в далечната 1872 г. предимството е на англичаните. Те имат цели 47 победи срещу вековния си неприятел във футбола, срещу 24 за шотландците и 41 битки без победител.

Едно е ясно – на „Уембли” ни чака сражение като от великия филм с Мел Гибсън „Смело сърце”, където армията на храбрия рицар сър Уилям Уолъс се биеше с войските на крал Едуард I Дългокракия в Първата война за шотландска независимост през ХIII век. Но понеже футболът не е въпрос на живот и смърт, и двата отбора поискаха да излязат на терена с траурни ленти, на които да бъдат изобразени червени макове.

Причината е, че на всеки 11 ноември Британската общност почита всички свои загинали войници.

Разбира се, чиновниците и канцеларските плъхове от ФИФА възроптаха срещу идеята, но пък и двата лагера на гордите британци опонираха, че ще припомнят за падналите, дори и с цената на солени глоби. Остава да разберем дали хората на новия английски мениджър Гарет Саутгейт ще успеят да спечелят дербито, или „Уембли” ще бъде превзет от смелите сърца на великия Гордън Страхан.

В групата си англичаните водят със 7 точки, докато шотландците са четвърти, с едва 4. Според прогнозите при загуба довечера Страхан може да бъде освободен от поста. Сигурното е обаче, че няма да си даде кожата без бой.

Вижте в галерията десетте най-големи футболни битки между Англия и Шотландия.