Швейцария отива на 1/8-финал, Албания би Румъния и чака

Франция и Швейцария предложиха интересни атаки и здрави единоборства.

Швейцария се класира директно за осминафиналите на Евро 2016. "Кръстоносците" завършиха втори в група А след 0:0 срещу Франция, която запази лидерската си позиция.

На трето място приключи Албания, която записа историческа първа победа на голям турнир още при дебютното си участие - 1:0 над Румъния. Така отборът ще трябва да изчака развитието в останалите потоци, за да научи дали отива в следващата фаза.

Според регламента за елиминациите продължават първите два състава от всяка група плюс четирите трети тима с най-добри показатели.

Селекционерът на Франция Зинедин Зидан остави на пейката новата звезда Димитри Пайе, който се разписа срещу Румъния и Албания, и Оливие Жиру. Двата отбора предложиха зрелищно първо полувреме. Атаките следваха една след друга, а още в 9-ата минута Швейцария можеше да открие - след корнер Йоан Джору се оказа на метър от голлинията, но не успя да се ориентира след грешката на Пол Погба.

После самият Погба се впусна напред и на два пъти бе съвсем близо до гола. Най-напред стреля без подготовка от дъгата, а Ян Зомер с мъка спаси. В следващата атака халфът стреля мощно с левия крак и топката разтресе напречната греда.

Десетина минути след почивката Зомер отново спаси тима си, като парира изстрел на Антоан Гризман от границата на наказателното поле. После нападателят на и Валом Берхами опитаха да се преборят за топката, но вместо това я спукаха. А след час игра Пайе влезе в игра вместо Кингсли Коман под одобрителния рев на трибуните.

Именно крилото засече от въздуха центриране на Сисоко, но гредата отново спаси "кръстоносците".

В другия двубой Ледиан Мемушай донесе триумфа на Албания в края на първата част. Румънците се нуждаеха от задължителна победа, за да съхранят шансове за следващата фаза. Вместо това стигнаха само до греда на Флорин Андоне и ще трябва да хващат самолета за дома.