Когато Мартин Петров вкара 4 гола срещу Майнц на Юрген Клоп - рекорд, който Роберт Левандовски подобри

Четирите гола на Мартин Петров срещу Майнц през 2004 година завинаги ще останат в историята на Бундеслигата Снимка: Getty Images

Изминаха почти 15 години от едно от най-великите постижения в историята на българския футбол.

През 2004 г. Мартин Петров играеше във Волфсбург и направи нещо, което все още се помни както от феновете на „вълците“, така и от българските привърженици на най-великата игра.

На 30 октомври Волфсбург приемаше Майнц 05 в поредния кръг от Бундеслигата. 25 000 души бяха заели местата си на „Фолксваген Арена“. За тяхно нещастие обаче, с два бързи гола на Матиас Абел и Конър Кейси тимът, който тогава бе воден от настоящия мениджър на Ливърпул Юрген Клоп, си осигури комфортна преднина.

Тогава на сцената излезе Мартин Петров.

Роденият във Враца Петров, на свой ред, заби две бързи попадения в добавеното време на първата част и почивката дойде при равенство 2:2.

През втората Марто се разписа още два пъти – в 57-ата и в 62-рата, за да направи резултата 4:2, след като малко преди това гостите бяха останали с човек по-малко. Два от общо четирите му голове бяха от дузпи.

Четвърт час преди края Крищоф Бабац оформи крайното 4:3.

Петров отбеляза четирите си гола в рамките на само 17 минути. Това беше рекорд за Бундеслигата, който издържа цели 11 години, преди да бъде подобрен.

Може би, вече се сещате от кого. Пре 2015-а Роберт Левандовски наниза пет гола за Байерн Мюнхен за само девет минути при разгрома с 5:1 именно над Волфсбург, карайки Пеп Гуардиола да се хване за главата, невярвайки на очите си.

И така Лева подобри постижението на нашия Марто.

Българинът игра четири години при „вълците“, а освен тези четири гола, вкара още 32 за германския тим, добавяйки и 38 асистенции в 133 мача.

След това мина през Атлетико Мадрид и стигна до Висшата лига, обличайки фланелката на Манчестър Сити, където се завърна вчера, за да наблюдава тренировка на „гражданите“ и бе посрещнат топло от звездата Серхио Агуеро.

За Сити българинът записа 72 мача, в които има 12 гола и 15 асистенции. След това мина през Болтън и Еспаньол, преди да се завърне в ЦСКА, където и прекрати кариерата си през 2014-а.

Но онези четири гола за Волфсбург завинаги ще останат в историята на българския футбол и на Бундеслигата. Със сигурност, и Мартин никога няма да ги забрави.