87. Золтан Щибер за Унгария при 2:0 над Австрия.
87. Жерар Пике за Испания при 1:0 над Чехия.
89. Димитри Пайе за Франция при 2:1 над Румъния.
90. Антоан Гризман за Франция при 2:0 над Албания.
91. Даниел Стъридж за Англия при 2:1 над Уелс.
92. Василий Березуцки за Русия при 1:1 с Англия.
92. Бастиан Швайнщайгер за Германия при 2:0 над Украйна.
92. Грациано Пеле за Италия при 2:0 над Белгия.
93. Томаш Нецид за Чехия при 2:2 срещу Хърватия.
96. Димитри Пайе за Франция при 2:0 над Албания.
96. Нийл Макгин за Северна Ирландия при 2:0 над Украйна.

Едва ли във футбола има нещо по-драматично от късните голове. Да, Евро 2016 дотук не впечатлява с висока резултатност, но предлага една любопитна тенденция. По време на мачовете феновете спокойно могат да си подремват, стига да нагласят алармата за последните минути. Защото тогава става най-горещо.

Сблъсъкът между Полша и Германия в четвъртък се превърна в първото нулево равенство на турнира. Девет от общо 21 мача приключиха без попадение през първото полувреме. А резултатността е точно 2 гола средно на двубой. Само веднъж видяхме повече от три накуп - при 2:2 между Чехия и Хърватия.

Според мнозина експерти това явление се дължи на новия формат. По-скромните тимове се затварят срещу големите сили в преследване на точката. И понякога дори успяват (съжалявам, Кристиано).

Какво обаче е обяснението за пороя от попадения в заключителните моменти?

Началото бе поставено още в мача на откриването. Новият френски герой Димитри Пайе донесе трите точки срещу Румъния с шедьовър в 89-ата минута. Оттогава последваха още 14 гола след 80-ата минута.

В разгара сме на втория кръг на груповата фаза, когато всеки резултат може да се окаже ключов и да прати даден отбор напред, а друг да стяга куфарите за дома. Както се оказа, най-решаваща е концентрацията в самия край.

Загубата никога не е добре дошла, но когато те попарят след час и половина себераздаване, моралът се срива под абсолютната нула. А в подобна надпревара няма достатъчно време за психологическо възстановяване между срещите.

Близо 30%, тоест почти всеки трети гол, бе реализиран след 87-мата минута! Седем паднаха в добавеното време!

Едно от възможните обяснения е умората от тежкия клубен сезон. Нервите също играят роля - цели пет държави дебютират на континенталната сцена.

Трудно ще забравим шокираните изражения на уелсците след допуснатия обрат срещу Англия. Самите англичани бяха на обратния полюс срещу Русия.

От една страна изглежда несправедливо да ти вкарат накрая, когато цял мач упорито си се бранил. От друга страна обаче този, който е по-настоятелен, стига до заслужената си награда.

Единствено при гола на Василий Березуцки срещу Англия бе облагодетелстван тимът, който изцяло се защитаваше. Във всички останали случаи триумфираха отборите, които доминираха на терена и отправяха повече удари. Или най-малко бяха в подем, какъвто е случаят с чехите.

Предлагаме ви да си припомним късните драми дотук. Вижте ги в галерията.