Най-великите финали в турнира на шампионите

10. Порто - Байерн 2:1, 1987 г. На "Пратер" във Виена всичко е ясно - Байерн е твърд фаворит. Лудвиг Кьогъл вкарва и баварците повеждат, сигурни в титлата. 13 минути преди края обаче алжирецът Рабах Маджер вкарва с шеметно хладнокръвие, с петичка! Докато Байерн е в шок, бразилският нападател Жуари бележи отново - 2:1 за аутсайдера! Това не е последният случай, в който баварците изпадат в такава ситуация на финал...
9. Барселона - Манчестър Юнайтед 3:1, 2011 г. Лионел Меси застреля Едвин ван дер Саар (на снимката) за 2:1, но не това е историята на мача. Рядко "Уембли", а и този турнир, са виждали по-неравностоен финал. Барса игра изумително, Юнайтед не успя изобщо да се противопостави, а Димитър Бербатов бе оставен извън групата...
8. Бенфика - Реал 5:3, 1962 г. Нощта на Еуезебио и легендата за непобедимите орли от Бенфика. Реал, невероятен отбор в онези години, повежда с 2:0 и 3:2 до края на първото полувреме. И трите гола вкарва Пушкаш. Но след почивката Перлата от Мозамбик се разиграва, подава за гол на Колуна, а след това вкарва два пъти. Еузебио е изнесен на ръце, а купата е в Лисабон.
7. Аякс - Интер 2:0, 1972 г. В Ротердам не спира да вали, а нощта принадлежи на Тоталния футбол. Наричат този мач най-великият миг на Аякс, а Йохан Кройф се гаври с противника, вкарвайки и двата гола. В края Интер не може да вземе топката, минаваща от крак на крак десетки пъти поред, а публиката скандира "Оле" при всеки следващ пас.
6. Селтик - Интер 2:1, 1967 г. В този тим на Селтик няма нито един "външен човек". Всички те са родени на не повече от 20 км от стадиона на отбора, местни момчета, свои кадри. Интер е супер фаворит и повежда с гол на Сандро Мацола. Но след почивката Лисабонските лъвове, както са известни и до днес, обръщат с попадения на Томи Гемил и Стиви Чалмърс. Първи британски триумф в турнира!
5. Милан - Барселона 4:0, 1994 г. Барса бе фаворит. Но какво направи Милан!? Невероятното представяне на Десаи, Савичевич, Масаро... на всички, и до днес се помни. Фабио Капело неутрализира страховитата двойка Стоичков - Ромарио и геният на Савичевич избуя. Милан изигра перфектния мач.
А Савичевич остана в историята, след като вкара неподражаем гол почти от тъчлинията, прехвърляйки Субисарета.
4. Манчестър Юнайтед - Бенфика 4:1 с продължения, 1968 г. Великото на това постижение е, че само 10 години по-рано Бебетата на Бъзби си отиват при катастрофата в Мюнхен и Юнайтед губи цял един много талантлив отбор. Но за десетилетие Мат Бъзби изгражда нов и печели трофея. И то на английска земя - на "Уембли". Това е и първата купа за Англия в турнира. Чарлтън, Лоу, Бест - това е тризъбеца на триумфа.
3. Реал - Айнтрахт 7:3, 1960 г. "Ще видим ли някога отново такъв футбол?", пита в. "Таймс" в деня след финала в Глазгоу. Реал играе изумително, Алфредо ди Стефано вкарва три (единият е на снимката), четири добавя Ференц Пушкаш. Сър Алекс Фъргюсън е на този мач като дете и си спомня в автобиографията си: "Това е денят, в който обикнах окончателно и завинаги играта. Реал танцуваше по терена, не просто играеше!".
2. Манчестър Юнайтед - Байерн 2:1, 1999 г.
Байерн доминираше, поведе още в 3-ата минута с гол на Марио Баслер и сякаш бе пречупил съперника. Лотар Матеус, капитан 12 години по-рано срещу Порто, капитан и сега, бе сменен минути преди края. Но видя с ужас как Теди Шерингам и Оле Солскяер обърнаха финала в някакви си 101 секунди в добавеното време. Едно от чудесата на футбола. Снимка: Getty Images / Gulliver
2. Манчестър Юнайтед - Байерн 2:1, 1999 г. Байерн доминираше, поведе още в 3-ата минута с гол на Марио Баслер и сякаш бе пречупил съперника. Лотар Матеус, капитан 12 години по-рано срещу Порто, капитан и сега, бе сменен минути преди края. Но видя с ужас как Теди Шерингам и Оле Солскяер обърнаха финала в някакви си 101 секунди в добавеното време. Едно от чудесата на футбола.
1. Ливърпул - Милан 3:2 с дузпи, 3:3 в редовното време и продълженията, 2005 г. Наричат го Чудото от Истанбул, и с право. Фаворитът води с 3:0, аутсайдерът е гроги. Какво ще си помислите при тази картинка на почивката? Ливърпул намери сили, Стивън Джерард вкара (на снимката), а после Шмицер и Алонсо изравниха. Милан пак бе по-добър, но... при дузпите герой стана вратарят на Ливърпул Дудек. Чудо. Наистина чудо.
Това е и най-знаменитият финал в историята, доказва го анкетата на запалянковци в сайта на УЕФА. Мачът от 2005 г. спечели толкова убедително, че не остава съмнение.

Финалите в турнира на шампионите са кулминацията на сезоните в европейския футбол.

Понякога печели фаворитът, друг път гледаме дебнене и скука, чакане на грешки, напрежение от огромния залог и максимално търсене на сигурност.

Но понякога финалите остават в паметта дълго, защото в тях се случват невероятни неща.

Най-ярките мачове имат своите абсолютни шедьоври и те не са само 10.

Но тук са подбрани десетте, които УЕФА посочи за най-велики финали в историята, и то след допитване до запалянковците.

Някои вероятно сте гледали, за други сте чели.