Шампионите ще защитават титлата си от рали "България"

Олександър Салюк се завръща за старта на рали "България 2014"

Победителите в рали „България 2013" Олександър Салюк и Йевхен Червоненко (Ford Fiesta R5) ще защитават титлата си в 45-ото издание на състезанието, което ще се проведе този уикенд. Състезанието е кръг от надпреварата за Европейския рали трофей (ERTrophy), вторият по сила шампионат на континента след Европейския рали шампионат и кръг от българския рали шампионат.

С победата си у нас миналата година Салюк и Червоненко спечелиха Европейската рали купа, заместена сега от ERTrophy и завършиха на трето място в нашето първенство.

Двамата украинци обаче ще срещнат силна съпротива в лицето на победителя в рали „България 2008" Крум Дончев (навигатор Петър Йорданов, Globul RT, Ford Fiesta R5), както и от още няколко силни български и чуждестранни екипажи.

По българските отсечки този уикенд се завръща и силният турски пилот Ягиз Авджъ (навигатор Бахадир Гюченмез, Mini Cooper JCW), а чуждестранното участие допълват чехът Войтех Щайф (навигатор Франтишек Ройноха, Subaru Impreza STI), румънецът Себастиен Барбу (навигатор Иту Сергиу, Mitsubishi Lancer Evo X), както и още един турски екипаж - Угур Сойлу/Емир Шахин (Mitsubishi Lancer Evo X).

На старта в Самоков ще видим и лидерите в българския рали шампионат след първите два кръга Игнат Исаев/Милен Илиев (Octane RT, Mitsubishi Lancer Evo IX), а само за нашия шампионат е заявен миналогодишния победител в планинския шампионат Пламен Стайков (навигатор Рафи Кадир, Евроком РТ, Mitsubishi Lancer Evo 9).

Заявка с автомобил Супер 2000 е подал и Борис Григоров (навигатор Недялко Сивов), които публиката ще гледа с FIAT Grande Punto S2000. С този автомобил преди броени дни Тодор Славов завърши на трето място във втория кръг от нашия шампионат - рали „Твърдица-Елена".

Списъкът със заявките включва 28 екипажа, пет от които са заявени само за нашия шампионат и ще карат етапите в първия ден на ралито - събота, 19 юли.

Рали „България 2014" започва с официалния старт в петък в 19,30 в центъра на Самоков, в събота екипажите ще карат осем отсечки с обща дължина 121,98 км, като последният етап е по улиците на града и стартира в 18,01 ч. В неделя са следващите шест отсечки с дължина 71,64 км, а финалът е отново в центъра на Самоков в 15 часа.

Списъкът със заявки и програмата на рали „България 2014" може да откриете на сайта на ралито www.rallybulgaria.com