5 неща, които смятаме, че ще се случат във финала на Шампионската лига

Кристиано Роналдо срещу Мохамед Салах ще е един от ключовите сблъсъци във финала, но далеч не единственият...
1. Ще гледаме голове

И Реал, и Ливърпул обичат атакуващия футбол и не са особено сигурни в защита, което означава само едно – голове. Казано на езика на залозите – мачът започва от над 2,5 гола. Големият въпрос в тазгодишния финал е не кой няма да допусне гол, а кой ще вкара повече.
2. Кристиано Роналдо ще се разпише

Реал Мадрид ще изиграе четвъртия си финал в Шампионската лига за последните пет години, а Роналдо вкара и в трите предишни. Това ще е изобщо пети финал в Шампионската лига в кариерата на Кристиано, а португалецът се разписа и в четирите предишни (първият с Манчестър Юнайтед през 2008 г.) и излезе победител и в четирите случая. Роналдо и головете във финали вървят ръка за ръка, а нападателят на „белите“ има вече 15 попадения този сезон в турнира. Ако вкара още два, ще изравни своето най-добро постижение от 17, постигнато през 2013/14, когато Реал отново спечели трофея.
3. Триото Салах-Мане-Фирмино ще пренапише историята

Ако някой измежду Мохамед Салах, Садио Мане или Роберто Фирмино се разпише във финала - което изглежда неизбежно, триото СМФ ще се превърне в първото с 30 или повече голове в един сезон в Шампионската лига. Ако Мане го направи, то Ливърпул ще се превърне в първия отбор с трима футболисти с двуцифрено измерение попадения в рамките на един сезон в турнира. Ако пък Фирмино го направи, ще се превърне в най-резултатния бразилец в рамките на една кампания в Шампионската лига, изпреварвайки Кака и Неймар. В момента и тримата имат по 10 гола.
4. Ливърпул ще допусне късен гол
Без значение дали води, изостава, или при равенство в резултата – Ливърпул показва колебания в края на мачовете си през целия сезон. Въпреки комфортната си преднина от 5:2 срещу Рома от първия полуфинал, „червените“ трябваше да треперят до края за класирането си на финала. Тимът на Юрген Клоп допусна два гола в последните 15 минути на „Олимпико“ и за малко да влезе в продължения. Освен това, Реал е смъртоносен на контра атаки и дори да не мачка противника си в пълните 90 минути е способен да вкарва от „половин положение“. Справка: миналогодишният финал срещу Ювентус.
Снимка: Getty Images

5. Марсело и Дани Карвахал ще създадат куп проблеми на Робъртсън и Александър-Арнолд

Всички се фокусират върху битките Рамос-Салах, Ван Дайк-Роналдо, Каземиро-Фирмино, но е възможно двубоят да бъде решен в напълно различна зона. Трент Александър-Арнолд и Андрю Робъртсън изиграха някои страхотни мачове през този сезон и бързо се превърнаха в любимци на публиката на Ливърпул, но неопитността им може да се окаже слабото място на мърсисайдци. Срещу себе си ще имат двама от най-добрите крайни защитници в света в лицето на Марсело и Дани Карвахал. Бековете на Реал често играят като крила и изобщо не се свенят да се хвърлят в атака, а техниката на Марсело и центриранията на Карвахал могат да се превърнат в ключа към изхода на двубоя.

Ще спечели ли Реал Мадрид трети пореден трофей в Шампионската лига?

Ще продължи ли доминацията на „кралете“ в Европа и с Тринайсетата?

Може ли Кристиано Роналдо да се превърне в първия футболист с пет трофея от най-престижния европейски клубен турнир?

Ще успее ли Ливърпул да капитализира напредъка си и да спечели първи трофей от онази паметна нощ в Истанбул през 2005 година?

Може ли Юрген Клоп да изведе мърсисайдци до „купата с ушите“ във втория си финал, след като загуби с Борусия Дортмунд с 1:2 от Байерн Мюнхен преди пет години?

Къде ще се реши финалът? Може ли Мохамед Салах да поведе Ливърпул към успеха, или Реал Мадрид и Кристиано Роналдо отново ще се качат на европейския връх?

Всички тези въпроси ще търсят своя отговор, когато един срещу друг се изправят „белите“ и „червените“ на Олимпийския стадион в Киев в събота, 26 май, от 21:45 часа българско време.

Финалът обещава да бъде изключително зрелище между два отбора, които обичат атакуващия футбол и между двама от младите треньори в професията, а Зинедин Зидан е готов да спечели третия си пореден трофей в надпреварата.

Букмейкърите дават леко предимство на Реал, но всичко ще се реши на терена.

Вижте в галерията 5 неща, които очакваме да се случат във финала на Шампионската лига.