10-те големи мача на Англия през новия век

Англия обърна Германия от 0:2 и наруши 118-годишна традиция.
10. Англия - Бразилия 2:1 (6 февруари 2013, приятелски мач). Първи успех над "селесао" от почти четвърт век. В средата на първото полувреме Роналдиньо, за когото това бе мач №100 с националния екип, не успя да вкара от дузпа на Джо Харт. Скоро Уейн Рууни откри резултата, а гостите изравниха чрез Фред. Победата донесе Франк Лампард. А англичаните започнаха да мечтаят за предстоящото след 6 месеца световно първенство.
9. Англия - Испания 1:0 (12 ноември 2011, приятелски мач). Към онзи момент Испания бе спечелила Евро 2008 и Мондиал 2010, като се готвеше за титлата и от Евро 2012. Тимът на Висенте Дел Боске излезе с всичките си звезди на "Уембли" и владееше топката по познатия начин. Англия отговори с типичната за Фабио Капело дисциплинирана и търпелива игра. В началото на второто полувреме Франк Лампард отбеляза единственото попадение.
8. Аржентина - Англия 2:3 (12 ноември 2005, приятелски мач). Двубоят в Женева бе наистина впечатляващ. Ернан Креспо и Валтер Самуел изведоха два пъти аржентинците напред, а между тях се разписа и Рууни. А тимът на Свен Горан Ериксон изоставаше в резултата до 86-ата минута. Шведският специалист пусна на терена Питър Крауч, Стивън Джерард бе върнат като десен защитник, а финалният щурм донесе два гола - на Майкъл Оуен и Джо Коул.
7. Хърватия - Англия 2:4 (21 юни 2004, европейско първенство). Третият и рашаващ мач от груповата фаза на турнира в Португалия. Преди това англичаните паднаха от Франция и разгромиха Швейцария. Затова не биваше да губят от хърватите. Нико Ковач обаче откри още в 5-ата минута. Пол Скоулс изравни, а 18-годишният Уейн Рууни изригна с две попадения. Игор Тудор върна интригата, а Лампард окончателно я уби. И така - Англия стигна до четвъртфинал и както обикновено отпадна след дузпи.
6. Англия - Хърватия 5:1 (9 септември 2009, световна квалификация). Втори епизод от вендетата срещу хърватите (за първия - след малко), които спряха Англия по пътя към Евро 2008. Гостите губеха с 0:2 още в средата на първото полувреме. Лемперд и Джерард блеснаха с дубъл, а Рууни сложи точка на разгрома.
5. Дания - Англия 0:3 (15 юни 2002, 1/8-финал от световно първенство). Това без съмнение е най-силният турнир за Англия през новия век. Тимът с Бекъм, Скоулс, Ауен, Кембъл и Фердинанд успя да излезе от сложна група, а в осминафиналите заби три гола още през първото полувреме на респектиращите датчани. Първи се разписа Рио, последваха го Оуен и Хески. Следващият съперник бе Бразилия - двубой, който Дейвид Сиймън ще опитва да забрави цял живот.
4. Аржентина - Англия 0:1 (7 юни 2002, световно първенство). Отмъщението на Англия и лично на Дейвид Бекъм за онова, което се бе случило 4 години по-рано във Франция. Този път двата отбора попаднаха в една група заедно с Швеция и Нигерия. В първия кръг аржентинците надиграха нигерийците, а англичаните завършиха наравно с шведите. Оуен изработи дузпа в края на първото полувреме, а Бекъм я реализира. След почивката усилията на Батистута, Верон, Креспо, Симеоне и Дзанети така и не донесоха изравнителен гол.
3. Германия - Англия 2:3 (26 март 2016, приятелски мач). Подозренията, че Рой Ходжсън е събрал млад, агресивен и обещаващ отбор, се потвърдиха в Берлин. Да обърнеш Германия след 0:2 не се случва всеки ден...
2. Хърватия - Англия 1:4 (10 септември 2008, световна квалификация). Дотогава Хърватия никога не бе губила официален мач на своя стадион. 19-годишният Тео Уолкът заби хеттрик. Головете на Рууни и Манджукич, както и изгонването на Роберт Ковач допълниха картината на терена. Англия без проблеми се класира на световното в ЮАР, а Уолкът въобще не бе повикан в състава.
1. Германия - Англия 1:5 (1 септември 2001, световна квалификация). Преди това германците бяха спечелили на Острова и водеха уверено с 6 точки в групата. Карстен Янкер откри в 6-ата минута, но после стана страшно. Хеттрик на Майкъл Оуен пречупи състава на Руди Фьолер. В края на двубоя изпадналите в екстаз английски фенове пееха "5:1 и даже Фески вкара". Този позор принуди немците спешно да ревизират футболната си стратегия.

Обратът от 0:2 до 3:2 срещу световния шампион Германия, макар и в контрола, вдъхнови Англия до степен отново да мечтае за първа значима титла от 1966 г. насам.

Това бе и първият случай в 118-годишната история на немската машина, в който отборът губи на свой терен при преднина от два гола. А за последно Бундестимът допусна поражение след 0:2 преди 21 години - от България на "Васил Левски"...

Това бе поредният от впечатляващите мачове на англичаните през новия век. За тяхна беда обаче голяма част от съвременните знаменити победи над класни съперници дойдоха в приятелски мачове.

Разбира се, има и изключения - например успеха над Аржентина в груповата фаза на Мондиал 2002. Както и другият знаменит и звучен успех при гостуване на Германия.

Феновете на Острова обаче се надяват най-после да дочакат славни мигове и на значим турнир. Първата възможност е Евро 2016 във Франция.

Вижте топ 10 на английските победи през новия век.