Шави постави рекорд при разгрома над Ейре

Феноменалният халф Шави остави далеч зад себе си рекорда за пасове на Европейско първенство Снимка: Getty Images
Треньорът на Хърватия Славен Билич обвини съдията Хауърд Уеб, че е лишил отбора му от победа срещу Италия Снимка: Getty Images

Полузащитникът на Испания Шави постави двоен рекорд по пасове на Европейско първенство по време на снощната победа над Ейре с 4:0.

„Маестрото" на Барселона направи 136 опита за пас, от които 127 успешни! Предишният рекорд, дело на Роналд Куман - 117 опита (!), на полуфинала на Евро'92 Холандия - Дания (2:2, 6:7 след дузпи), бе оставен далеч назад от Шави.

Освен като резултат, превъзходството на европейските и световни шампиони над ирландците бе смазващо и като владеене на топката - 78 процента!

Мачът снощи бе и своеобразно завръщане на нападателя Фернандо Торес, който стартира като титуляр за „червените" и реализира две майсторски попадения... „Наслаждавам се на всеки момент от играта. Тази вечер имах шанса да започна мача и да отбележа голове. Видяхме отново нормалната Испания и се надявам, че ще сме такива по целия път до финала", каза Хлапето.

След поражението си отборът на Ейре отпадна преждевременно от Европейското първенство, тъй като и на теория не може да достигне второто място, даващо право на участие на четвъртфиналите.

За първите две позиции останаха да се борят испанците и завършилите 1:1 вчера Хърватия и Италия.

Двата отбора достигнаха до ремито след великолепен пряк свободен удар на Андреа Пирло през първото полувреме и изравнителен гол на Марио Манджукич в 72-ата минута. По този начин хърватският нападател вече има 3 попадения на сметката си и дели първото място при стрелците с Марио Гомес (Германия) и Алан Дзагоев (Русия).

Наставникът на „шахматистите" Славен Билич изрази след мача недоволство от съдийството на англичанина Хауърд Уеб... „Повечето треньори гледат да не говорят за рефера, но аз не смятам, че това е правилно. Смятам, че имаше неотсъдена дузпа за нарушение срещу Никица Йелавич, а преди гола на Пирло нямаше фаул. Не искам да правя скандали, но според мен Уеб фаворизира Италия".

Колегата му Чезаре Прандели също съжаляваше за пропуснатата победа, като неговото оправдания бяха пропилените голови положения... „Имахме страхотни шансове през първата част, но не успяхме да се възползваме. След почивката не пресирахме противника толкова много, но показахме добре балансирана игра. Ще се борим до последно, трябва да продължим да вярваме".