Хамилтън спечели в Мексико, стопи разликата до 19 т.

Розберг все още води с 19 точки пред Хамилтън в генералното класиране. Снимка: getty
Розберг все още води с 19 точки пред Хамилтън в генералното класиране.

Шампионът Люис Хамилтън спечели Гран При на Мексико, 19-ти кръг от първенството във Формула 1. Британският пилот на Мерцедес завърши за 1:40:31.402 часа на пистата "Ерманос Родригес и увеличи напрежението върху лидера в генералното класиране Нико Розберг.

Хамилтън постигна втора поредна победа в шампионата, след като триумфира и преди седем дни в състезанието за Голямата награда на САЩ. Германецът Розберг, който е съотборник на Хамилтън, остана на втората позиция, на 8.354 секунди зад победителя.

Трети се нареди Себастиан Фетел (Германия) от отбора на Ферари. Той пресече финалната линия четвърти, но съдиите го наградиха с третата позиция в крайното класиране, защото Макс Верстапен от Ред Бул беше наказан заради излизане от пистата в края на състезанието.

Ако Нико Розберг беше спечелил в Мексико Сити, а Хамилтън беше завършил десети, тогава германският пилот щеше да си осигури предсрочно титлата за 2016 година.

Съдбата на Розберг остава в неговите ръце, тъй като продължава да води в генералното класиране при пилотите. Германецът има 349 точки, докато Люис Хамилтън е с 19 точки по-малко само два кръга преди края на сезона. Люис Хамилтън стартира бързо, но трябваше да мине през тревата.

Същото се случи и с Розберг, който имаше контакт с каращия агресивно Макс Верстапен. В 20-ата обиколка Фетел излезе на първо място при смяната на гумите на Хамилтън, но 13 обиколки след това и той влезе в бокса.

Тогава Люис Хамилтън имаше преднина от шест секунди пред Розберг на първото място. Трикратният световен шампион Хамилтън има общо 51 победи в кариерата си. Британският пилот използва набраната си инерция от САЩ и се добра до нов успех, който гарантира драматичен финал на шампионата. Състезанията във Формула 1 продължават с Гран При на Бразилия на 12 ноември.