Фетел триумфира в Унгария, провал за Mercedes

Фетел спечели втора победа с Ferrari в Унгария
С тази победа Себ се изравни с легендата Айртон Сена - и двамата имат по 41 победи
4-кратният световен шампион посвети победата си на Жул Бианки
Фетел и техническият директор на Скудерията Джеймс Алисън позират с трофеите на подиума
Двамата пилоти на Ferrari успяха да поведат колоната на старта
15 минути преди старта всички на "Хунгароринг" запазиха минута мълчание в памет на Бианки
Паметта на 25-годишния французин, който почина в петък беше почетена както от пилотите, така и от феновете

4-кратният световен шампион във Формула 1 Себастиан Фетел спечели най-лудото състезание от началото на сезона - Гран при на Унгария. За германецът това беше първа победа в Будапеща, втора за годината и 41-а във Формула 1, което го изравни с легендата Айртон Сена.

Другите две места на подиума заеха пилотите на Red Bull Даниил Квят и Дениъл Рикардо, а за първи път от Гран при на Бразилия през 2013 годината в Топ 3 на финала нямаше пилот на Mercedes.

Фетел даде заявка за победата с перфектен старт от трета позиция, като се изстреля покрай двамата пилоти на Mercedes, които бяха на първа редица и в първия завой успя да поведе колоната. Неговият съотборник Кими Райконен също стартира отлично от пета позиция и до третия завой успя да се пребори с Нико Розберг, който изпревари Люис Хамилтън в спринта към първия завой, за да излезе на втора позиция.

Малко след старта, когато колоната стигна до шикана Хамилтън опита атака срещу съотборника си Розберг, който обаче му затвори пътя и Люис се озова в зоната за сигурност, откъдето се върна едва на десето място в състезанието.

Още в първите обиколки Фетел и Райконен започнаха да се откъсват пред колоната, а Розберг не успяваше да поддържа тяхното темпо. По-назад световният шампион започна поредица изпреварвания - той последователно изпревари Фелипе Маса, Серхио Перес, а след първите спирания в боксовете успя да прескочи и Дениъл Рикардо.

Малко след средата на състезанието Хамилтън вече се беше доближил на 6 секунди зад Розберг, а точно тогава - в 43 обиколка, в края на стартфиналната права падна предното крило на колата Нико Хюлкенберг, който се заби челно в предпазната стена на първия завой. Отломките, останали от крилото на Нико наложиха излизането на кола на сигурността пред колоната, а след рестарта феновете имаха възможност да изгледат най-оспорваната надпревара от началото на сезона. Повечето пилоти използваха излизането на колата на сигурността на пистата, за да направят последните си спирания в бокса.

В последните 20 обиколки Фетел нямаше никакви проблеми да задържи лидерството, въпреки че гумите му очаквано не загряха по най-добрия начин, но пилотите зад него имаха други проблеми.

Главната действаща фигура в последните турове се оказа Рикардо, който единствен от лидерите беше с меки гуми за последната серия обиколки. При рестарта Дениъл тръгна пети и малко по-късно атакува в първия завой Хамилтън. Рикардо опита изпреварване от външната страна, но на излизането от завоя двамата се удариха, след като колата на Люис загуби сцепление, а след това трябваше да влиза в бокса за нов нос и предно крило.

Хамилтън се върна на пистата на 12-а позиция и започна да се извинява да механиците по радиото, но от бокса му казаха, че може да се бори за точки в последните обиколки и той го направи.

До финала Люис изпревари двамата пилоти на Sauber Фелипе Наср и Маркус Ериксон, Дженсън Бътън и Ромен Грожан и завърши шести.

Ferrari се прости с двойната победа, след като се появи повреда в една от хибридните системи в колата на Райконен. Кими започна да губи мощност, а спирането в бокса, при което двигателят и системите бяха рестартирани също не помогна. Финландецът загуби няколко позиции, обясни по радиото, че е безсилен срещу атаките на другите на стартфиналната права и накрая тимът го прибра в бокса.

Атаките на Рикардо обаче не бяха приключили - малко преди финала той се опита да изпревари и Розберг, като се хвърли във вътрешната част на първия завой и се удари и с другия пилот на Mercedes, но успя да спечели позицията и излезе трети. В крайна сметка Розберг остана едва осми на финала, като пак взе по-малко точки от Хамилтън.

Интересното е, че в началото на състезанието от бокса на Red Bull наредиха на Квят да пусна Рикардо напред, тъй като Дениъл се оплака, че руснакът го бави, въпреки че това се дължеше на колите пред двамата.

Квят беше наказан с 10 секунди на финала заради излизане извън очертанията на трасето, което му донесе предимство пред другите, но Даниил завърши на 20-на секунди пред Рикардо, което се оказа достатъчно за второто място.

След финала Фетел посвети победата си на починалия в петък пилот на Marussia Жул Бианки и на всички служители на Ferrari, а Квят също посвети второто си място на 25-годишния французин, който получи тежки контузии в Гран при на Япония миналата година.

След Унгария Хамилтън остава начело с 202, точки Розберг има 181, а Фетел е трети с 160.