0,033 секунди аванс за Розберг

Розберг победи с 0,033 секунди Хамилтън в битката за първото място на старта в Бразилия

Нико Розберг измъкна полпозишъна за Гран при на Бразилия с 0,033 секунди аванс пред съотборника си в Mercedes Люис Хамилтън с последната си бърза обиколка в квалификацията за предпоследния кръг от Формула 1 за сезон 2014.

Двамата пилоти на Mercedes отново имаха сериозен аванс като си разменяха най-бързи обиколки в първите две части на сесията, а в третата част Нико успя да подобри първото време на Люс, след това британецът излезе с 0,110 секунди пред него и накрая Розберг си върна първата позиция с крехкия аванс от 33 хилядни от секундата. Това е десета спечелена квалификация за Розберг, който печели новия трофей във Формула 1 за най-много първи места на старта.

Преди Гран при на Бразилия Хамилтън води с 24 точки пред Розберг и няма да може да спечели титлата утре, така че битката им ще се реши в Абу Даби.

Хамилтън загуби време в последната си бърза обиколка, където спря прекалено агресивно в завой №10 - предните му спирачки блокираха, колата поднесе и той трябваше да я контрира, за да съхрани траекторията си. Въпреки това на финала беше с над една десета по-бърз от Нико.

Двамата пилоти на Williams Фелипе Маса и Валтери Ботас бяха единствените, които днес успяха да поддържат темпото на колите на Mercedes - бразилецът зарадва сънародниците си с трето място на старта, а финландецът остана четвърти. Маса остана на 0,224 секунди от Нико, а във втората част той и Ботас се класираха втори и трети, което изтръгна истински рев по трибуните на „Интерлагос". Маса и Ботас може би имаха шанс за първото място в квалификацията - в първия и третия сектор те бяха с по една десета по-бързи от колите на Mercedes, а в средния губеха по две десети. Но в последните си бързи обиколки Маса и Ботас допуснаха по една грешка в средния сектор и се прибраха в бокса.

Дженсън Бътън с McLaren се класира пети в квалификацията, което означава, че утре на старта първите пет в подреждането ще са с мотори Mercedes. Бътън спечели изключително оспорвана битка със световния шампион Себастиан Фетел с Red Bull за влизане в Топ 10 - британецът беше по-бърз с 8 хилядни от Себ, който остана шести. В същото време Фетел беше затворен отзад от другия пилот на McLaren Кевин Магнусен, който завърши на 31 хилядни от секундата зад него. От своя страна датчанинът изпревари с 8 хилядни Фернандо Алонсо с Ferrari, който завърши осми.

Испанецът пък победи с 0,098 секунди Дениъл Рикардо с другия болид на Red Bull, а австралиецът завърши на 22 хилядни от секундата пред Кими Райконен с Ferrari, който затвори Топ 10. Така шестте коли в долната половина на Топ 10 се събраха в 0,169 секунди.