Без план "Б" празниците няма да са весели: 5 извода след Сити - Арсенал

Време е за равносметки. Снимка: getty
Време е за равносметки.
1. Без план „Б“ не става. Истината е, че няма никакво значение, дали Лирой Сане е бил в положение на засада или не при изравнителния гол, защото флагът на страничния рефер и без това не бе вдигнат. Да, попадението оказа огромно влияние, защото падна и в много важен момент, но във футбола винаги стават грешки и те не са извинение за това един отбор тотално да се срине и за 45 минути едва да изгради няколко по-стойностни атаки. Даже и да приемем,  че „гражданите“ изравниха несправедливо, те напълно заслужено стигнаха до пълния обрат, защото Арсен Венгер нямаше план „Б“ – това направи и разликата. Френският специалист с нищо не въздейства върху психологическата дупка, в която „артилеристите“ изпаднаха. Снимка: getty
1. Без план „Б“ не става. Истината е, че няма никакво значение, дали Лирой Сане е бил в положение на засада или не при изравнителния гол, защото флагът на страничния рефер и без това не бе вдигнат. Да, попадението оказа огромно влияние, защото падна и в много важен момент, но във футбола винаги стават грешки и те не са извинение за това един отбор тотално да се срине и за 45 минути едва да изгради няколко по-стойностни атаки. Даже и да приемем, че „гражданите“ изравниха несправедливо, те напълно заслужено стигнаха до пълния обрат, защото Арсен Венгер нямаше план „Б“ – това направи и разликата. Френският специалист с нищо не въздейства върху психологическата дупка, в която „артилеристите“ изпаднаха.
2. Едновременно разнообразни и предвидими. Небесносините се доближиха на 7 точки до лидера Челси, но за пореден път доказаха, че не са се поучили от грешките си. В селекцията има фантазия, но много често няма ефективност. Не за първи път през сезона противникът намира начин да се справи с високата преса на Манчестър Сити и прагматично да изпълнява задачата си. Странното е, че в състава на „гражданите“ има толкова много разнообразие в нападение, но пък тактиката на Пеп е предвидима и когато завалят пропуски, всичко се срива. Върху това испанецът трябва да поработи и също да измисли план "Б". Снимка: getty
3. Месут Йозил се нуждае от роля, когато Арсенал не владее топката. Да, германецът взе участие в мача, въпреки че едва ли сте забелязали. Десетката на топчиите е магьосник не само когато твори, но и в умението си да „изчезва“. Причината е проста – той не може да се защитава, а Манчестър Сити владееше инициативата и му се налагаше. Йозил е най-ефективен, когато топката е в краката му и трябва да мисли начини, за да преодолее компактен в отбрана тим. Днешният съперник обаче не бе такъв и доминираше, заради това представянето на германеца страдаше. Снимка: getty
4. Лирой Сане започва да оправдава сумата, която бе платена за него. Националът на Германия имаше леки проблясъци, след като стана играч на Манчестър Сити, но рядко опровергаваше критиците си. След днешния мач обаче даде сериозна заявка не само, че е сред най-вълнуващите таланти в Европа, но и че струва платените за него 40 млн. паунда. Сане тепърва ще набира скорост. Снимка: getty
5. Рокадата на вратари започва да играе лоша шега на Венгер.
Снимка: getty
5. Рокадата на вратари започва да играе лоша шега на Венгер. Мениджърът на Арсенал обича да сменя човека под рамката в различните турнири и първоначално в подобна стратегия имаше логика, защото и Давид Оспина, и Петър Чех са от най-висок клас. Сега обаче се видя, че формата на чеха страда от това, че не е постоянно титуляр. При първия гол бе в ничия земя, а при втория допуснат можеше определено да реагира по-добре. Ще се наложи да има истински №1 в отбора.

Манчестър Сити победи Арсенал с 2:1 на „Етихад и направи крачка напред към догонването на лидера Челси, изпреварвайки по пътя си „артилеристите“.

С успеха си „гражданите“ влизат оптимистично настроени и с високо вдигнати глави в предстоящия футболен маратон на Висшата лига по Коледа, когато много съдби се решават.

На другия полюс е Арсенал, който допусна второ поредно поражение в първенството, а стражът Петър Чех за първи път в кариерата си регистрира 8 поредни двубоя, в които допуска гол във вратата си.

„Топчиите“ влязоха в мача прекрасно, след като още в 5-ата минута Тио Уолкът материализира ювелирен пас на Алексис Санчес и преодоля Клаудио Браво, за да шокира домакините. 1:0 в полза на Арсенал завърши и първата част.

Повратният момент в сблъсъка дойде 2 минути след началото на второто полувреме, когато Лирой Сане изравни, оставяйки обаче съмнения, че е бил в положение на засада.

Нататък мачът се превърна в монолог на Манчестър Сити.

Момчетата на Пеп Гуардиола изцяло поеха инициативата и логично стигнаха до пълния обрат в 71-ата минута чрез Рахийм Стърлинг, можейки даже да спечелят 3-те точки още по изразително.

В галерията може да видите изводите, които си направихме след дербито на 17-ия кръг във Висшата лига.