Мерцедес продължи безпощадно и в Испания

Хамилтън постигна трета победа за сезона. Снимка: Getty Images
Хамилтън постигна трета победа за сезона.

Тимът на Мерцедес подстигна двойна победа в състезанието за Гран при на Испания на пистата в Барселона, а светов се върна на върха в класирането. Британецът спечели петото за годината състезание в календара, изпреварвайки своя съотборник Валтер Ботас, който тръгна от първа позиция.

Финландецът остана втори, с което Мерцедес спечели пета двойна победа от началото на година - абсолютен до момента рекорд за двойни победи на един отбор във Формула 1. Трети на почетната стълбичка се нареди пилотът на Ред Бул Макс Верстапен.

Така Хамилтън вече взе победите в състезанията в Бахрейн, Китай и Испания. Това е и 76-и успех на 5-кратния световен шампион във Формула 1.

Валтери Ботас е с победи в Австралия и Азербайджан.

След лош старт потеглилият трети Себастиан Фетел отстъпи третата позиция на Верстапен. 4-ти остана колегата му във Ферари Шарл Льоклер. Топ 10 в Гран при на Испания допълниха още Пиер Гасли, Кевин Магнусен, Карлос Сайнц, Даниел Квият и Ромейн Грожан.

Катастрофа между Ландо Норис и Ланс Щрол вкара на пистата кола за сигурност, която се задържа на трасето 7 обиколки. Това позволи на Хамилтън да мине през свободен бокс и да завърши спокойно състезанието до края.

В момента Люис Хамилтън е лидер в световния шампионат със 112 точки. Ботас е втори със 105, а трети е Макс Верстапен с 66 т.